What's on

01
May, 2019
2:00 pm, Wed
Sergey Banevich
Philharmonic Society Children Choir
Artistic director and conductor - Ekaterina Andreeva
Lidia Bekh-Ivanova (piano)
Concert Hall of "St. Petersburg" School of Arts
Artistic director and conductor - Natalia Nikinova
Tatiana Ishchuck (piano)
Ilya Noskov - presenter
01
May, 2019
7:00 pm, Wed
"Public Dance" Dance Melodies from different countries
Alexander Kashpurin - piano; Alexandra Korobkina - violin; Evgeny Petrov - bayan; Dmitry Semenishchev - double bass; Yuri Pakhomov - percussion
J.-S. Bach; Chopin; Kreisler; Piazzolla; Galliano; Williams; Gershwin - Frolov: "Porgy and Bess" Fantasia for violin and orchestra
02
May, 2019
7:00 pm, Thur
Bassoon Music Evening To the 90th Birthday Anniversary of Oleg Talypin
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Lev Klychkov - violin ; Ilia Kozlov - violin; Artem Chirkov - double bass; Dmitry Terentyev - flute; Artem Isaev - oboe; Andreii Laukhin - clarinet; Igor Karzov - french horn; Mark Kreshchenskyi - bassoon; Sergey Ganusevich - bassoon; Mikhail Krotov - contra-bassoon; Anton Gutsevich - bassoon; Andrei Kuniavskii - bassoon; Inga Dzektser - piano; Lydmila Tereshchenko - piano; Alla Shmeleva - piano
03
May, 2019
7:00 pm, Fri
Concert was rescheduled to
05
May, 2019
7:00 pm, Sun
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
06
May, 2019
6:00 pm, Mon
"Harmony" Choir Studio
Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Alexander Galitsky (piano)
07
May, 2019
7:00 pm, Tue
"Perezvony" Russian Orchestra
"Perezvony" Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Marina Rogova
Tchaikovsky: Melancholy Waltz; Mendelssohn: Rondo capriccioso; Saint-Sans: Danse Macabre, symphonic poem; Tikhomirov; Andreev; Tsygankov; Byzov; Tsintsadze; Derbenko
08
May, 2019
7:00 pm, Wed
Isaac Dunaevsky
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Maria Litke - soprano; Nikolai Kopylov - baritone
Dunaevsky: Overture to "The Children of Captain Grant"
09
May, 2019
7:00 pm, Thur
Gala oncert
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
Conductor - Vladimir Popov
Alexander Pakhmutov - baritone
Blanter; Bogoslovsky; Frenkel; Solovyov-Sedoy; Novikov
10
May, 2019
7:00 pm, Fri
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Olga Mukhortova
Mussorgsky: "Boris Godunov"; Tchaikovsky
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
12
May, 2019
7:00 pm, Sun
Choir Music Evening
"Nizhny Novgorod" Chamber Choir
Conductor - Ivan Stolnikov
Falik; Ekimov; Korchmar; Solovyov-Sedoy; Slonimsky; Gavrilin; Pleshak; Belov; Petrov; Dranitsyn; Desyatnikov; Dubravin; Glière
13
May, 2019
7:00 pm, Mon
Valery Gavrilin
To the 80th Anniversary of composer
Soloists from the Academy of Young Singers
Artistic director - Larisa Gergieva
14
May, 2019
7:00 pm, Tue
Schnittke. Version Versions"
Ilya Ioff - artistic dirwctor and soloist; Lydia Kovalenko - violin
Schnittke: Suite in the Old Style, Concerto grosso No 1, Concerto Grosso 3
16
May, 2019
7:00 pm, Thur
From the repertoire of Enrico Caruso
Participants of the youth project "Opera class"
"Signum"
Artistic director - Petr Gaydukov
Dmitry Demidchik - tenor; Vitaly Dudkin - tenor; Leonty Saliensky - tenor; Sergey Muraviev - tenor; Nikolay Staatsyck - tenor; Anna Bondar-Mikhailova - soprano; Ekaterina Sannikova - soprano; Kristina Beznosova - soprano; Natalia Evstafieva - mezzo-soprano; Victor Pogudin - baritone
Irina Sharapova - piano and presenter; Elena Gurina - piano; Alexander Larionov - piano; Semen Zaborin - piano; Artur Tserr - piano; Nikita Kachaev - piano; Yaroslava Serdobolskaya - piano; Elena Melnikova - piano; Artem Volkhovsky - producer; Ksenia Felyauer - producer; Anton Kuznetsov - producer; Fedor Fedorov - producer; Ilya Goncharov - producer
Bellini; Verdi: Aida; Mascagni: "Cavalleria Rusticana"; Cilèa: "Larlesiana"; Bizet: Carmen
17
May, 2019
7:00 pm, Fri
"The Reflection of Ages"
"Ensemble" Symphony Orchestra
Alexander Kashpurin - piano; Alexander Larionov - piano; Anna Grishko - piano; Anastasia Mazankina - harpsichord
18
May, 2019
7:00 pm, Sat
Piazzolla. "The Four Seasons of Buenos Aires"
Remolino Ensemble
Emil Iakovlev (violin)
Oleg Gulevsky (button accordion)
Sergey Oleshkovsky (guitar)
Kirill Grigoriev (double bass)
Mikhail Blekher (harpsichord)
19
May, 2019
2:00 pm, Sun
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
Cancelled concert
19
May, 2019
7:00 pm, Sun
Lyadov, Afanasyev, Enescu
Nataliia Stetckaia - violin; Anton Borisov - violin; Anastasiya Razumets - violin; Angelina Razumets - violin; Zanda Akisheva - viola; Aleksandr Diagilev - viola; Pavel Shirokov - cello; Nataliia Zelikova - cello
Lyadov: Eight Russian Songs; Enescu: Octet for Strings in major; Afanasiev
20
May, 2019
7:00 pm, Mon
Official Sponsors
21
May, 2019
7:00 pm, Tue
Mikhail Yanovitsky
Piano Recital
Beethoven: Sonata No 29 "Hammerklavier"; Brahms: 7 Fantasies Op.116; Scriabin: Sonata No 4, Prelude and Nocturne for the Left Hand
22
May, 2019
7:00 pm, Wed
Hancock, Ogerman, Ponomarev
Eugeny Ponomarev Quartet
Evgeny Ponomarev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Andrey Polovko (saxophone, flute)
Petr Mikheev (percussion)
Hancock; Ogerman; Ponomarev
23
May, 2019
7:00 pm, Thur
George Gershwin and his Time 120th Birthday Anniversary
Galina Sidorenko - mezzo-soprano; Oleg Weinstein - piano
Gershwin; Piazzolla; Manchini; Dunaevsky: Songs
26
May, 2019
7:00 pm, Sun
Polina Shamaeva
Vocal Recital
Polina Shamaeva - mezzo-soprano; Maria Oselkova - piano
Rachmaninoff; Tchaikovsky; Rubinstein; Arensky; de Falla; Bizet; Ravel
Cancelled concert
27
May, 2019
7:00 pm, Mon
Chamber Music Evening
Singolo Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Dmitrii Khrychev - cello; Nikita Zubarev - cello
28
May, 2019
7:00 pm, Tue
Lars Grünwoldt
Vocal Evening
Schubert: "Die schöne Müllerin" ("The Beautiful Miller's Wife"); Schumann: "Dichterliebe", song cycle
29
May, 2019
7:00 pm, Wed
"Armenian Bachiana"
Artistic director - Vladimir Shulyakovsky
Vitaly Pogosyan - duduk; Victoria Evtodieva - soprano
J.-S. Bach; I.K.Bach; Traditional music of Armenia
30
May, 2019
8:00 pm, Thur
"Unknown Friend" Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"
Organizers: The Foundation For Music Education Support
31
May, 2019
8:00 pm, Fri
"Unknown Friend" Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"
Organizers: The Foundation For Music Education Support
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia