RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

01
March, 2019
7:00 pm, Fri
"Castles of Spain"
Guitar Music Evening
Dmitry Voronin - guitar; Alexandra Voronina - piano
Albéniz; Piazzolla
02
March, 2019
8:00 pm, Sat
"Black, White and in Between"
Ilya Ioff - artistic director and soloist; Lidia Kovalenko - violin
Herrmann: Suite from "Psycho"; Brossé: "Black, White and in Between"; Karmanov: "Green DNK" for string ensemble; Martynov: "Well Tempered beauty"; Pärt: Tabula Rasa, double concerto for two solo violins, prepared piano, and chamber orchestra
02
March, 2019
7:00 pm, Sat
Ilya Papoyan
Piano Recital
Beethoven: Sonata No. 31; Liszt: "La leggierezza" Concert Etude in f Minor; Scriabin: Sonata No. 3; Tchaikovsky: Dumka; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
03
March, 2019
3:00 pm, Sun
Shainsky, Krylatov
Conductor - Petr Maximov
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Nikolai Burov - presenter and reciter
Shainsky, Krylatov: Music and Songs from movies and animated films
03
March, 2019
8:00 pm, Sun
"History of Tango"
Piazzolla
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev (violin)
Oleg Gulevsky (button accordion)
Kirill Grigoriev (double bass)
Mikhail Blekher (harpsichord)
Piazzolla: "Angel Suite", "Adios, Nonino", Concerto for Quartet, "Histoire du Tango"
Cancelled concert
03
March, 2019
3:00 pm, Sun
Choir Music Concert
Choir of the St. Petersburg State University of Culture and Arts
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
Elena Popova - presenter
Mozart; Brahms; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Petrov
03
March, 2019
7:00 pm, Sun
Chamber Music Evening
Nikita Liutikov - clarinet; Natalia Morozova - violin; Lev Klychkov - violin, viola; Alexey Koptev - viola; Dmitrii Khrychov - cello; Yulia Byayuzer - piano
Prokofiev: Overture on Hebrew Themes, ; Milhaud: Trio for Violin, Clarinet and Piano; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano
05
March, 2019
7:00 pm, Tue
King of Bass
St Petersburg Philharmonic's Soloists Ensemble
Artem Chirkov - double bass; Mikhail Dzyudze - bass-balalaika
Lev Klychkov - violin; Mavzhida Gimaletdinova - piano
J.-S. Bach; Vivaldi; Liszt; Piazzolla; Petrov
06
March, 2019
8:00 pm, Wed
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Dmitrii Khrychov
Walton: Cello Concerto; Tishchenko: Dante Symphony No. 5 ("Paradise")
06
March, 2019
7:00 pm, Wed
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
07
March, 2019
3:00 pm, Thur
Violin Recital
Edvin Marton (Hungary)
Organizers: "Tkachenko V.V."
07
March, 2019
7:00 pm, Thur
Violin Recital
Edvin Marton (Hungary)
Organizers: "Tkachenko V.V."
07
March, 2019
7:00 pm, Thur
Strauss
Olympic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Golikov
Artistic director - Alexei Stepanov
J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, Die Fledermaus. Ballet Scenes, Russian March, "Tales From The Vienna Woods", Pizzicato Polka, Waltz "Southern Roses", The Persian March, Emperor Waltz ("Kaiser-Walzer"), "Voices of Spring" Waltz, "My Treasure" Waltz; Strauss; J. Strauss II: Spanish March, On The Beautiful Blue Danube, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; J. Strauss I: Radetzky March
08
March, 2019
8:00 pm, Fri
Holiday Concert
Conductor - Dimitris Botinis
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin; Borodin: Polovtsian Dances; Rachmaninoff: Vocalise; Prokofiev: Waltz from the War and Peace; Khachaturian : Waltz from Masquerade; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture; Bizet: Farandole from "Arlezianka"; Brahms: , Hungarian Dance in G minor; R. Strauss: Der Rosenkavalier-Suite
08
March, 2019
3:00 pm, Fri
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Chopin: Ballade No. 1, Mazurkas, Sonata No 3, Etude révolutionnaire op. 10 No. 12; Tchaikovsky: "June" from "The Seasons"; Glazunov: Waltz; Liszt; Chopin: Andante spianato et Grande polonaise brillante
08
March, 2019
7:00 pm, Fri
Festive concert
"Good Evening Trio"
"Good Evening" Jazz Trio
Stanislav Chigadaev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Pyotr Miheev (percussion)
Georgy Nefedov - balalaika
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Eine kleine Nachtmusik
09
March, 2019
8:00 pm, Sat
"Piano Fantasies"
Peter Laul
Mozart: Fantasia in D minor; Beethoven: Fantasia in G minor; Schubert: Wanderer Fantasy; Chopin: Fantasie in f moll; Schumann: Fantasia op. 17 in C major
09
March, 2019
7:00 pm, Sat
10
March, 2019
8:00 pm, Sun
Kancheli. "Letters to friends" World premiere
Conductor - Nikoloz Rachveli (Georgia)
Nino Katamadze - vocal; Julian Milkis - clarinet
Alexander Malich - presenter
10
March, 2019
3:00 pm, Sun
Edward Grig
Orchestra of State Philharmonia for Children and Teenagers
Artistic director and conductor - Mikhail Golikov
Nikolai Mazhara - piano
Natalia Entelis - presenter
10
March, 2019
7:00 pm, Sun
Operetta Evening
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Lehár; Offenbach; Strauss; Kálmán
11
March, 2019
7:00 pm, Mon
Vocal Evening
In Memoriam Sophia Shlyapnikova
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Artistic director - Dmitrii Koriavko
Denis Gonchar (viola)
Dmitrii Khrychov (cello)
Gennadiy Bezzubenkov - bass; Edem Umerov - baritone; Petr Migunov - bass; Elena Jaskunova - soprano; Maria Litke - soprano; Tatiana Kalchenko - soprano; Sergey Nikulshin - tenor; U Di - baritone; Elena Spist - piano; Irirna Grigorieva - piano; Evgenia Tarnovskaya - piano; Maria Shlyapnikova - piano
Verdi; Donizetti; Puccini; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Respighi
12
March, 2019
8:00 pm, Tue
Shostakovich. Symphony No. 1
Conductor - Felix Korobov
Alexandr Buzlov - cello
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Milhaud: Cello Concerto No. 1; Shostakovich: Symphony No 1
12
March, 2019
7:00 pm, Tue
Choir Assembly
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Valery Uspensky
Anton Maksimov (choirmaster)
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
"Perezvony" Choir
Larissa Yarutskaya (choirmaster)
Pavel Lineykin
Igor Matyukhov (director)
Konstantin Zeliger - piano; Maria Abalyan - piano; Tatiana Torbina - piano
13
March, 2019
7:00 pm, Wed
Chamber Music Evening
Ilya Ioff - violin; Pavel Popov - violin; Iurii Ushchapovskii - violin; Ilia Kozlov - violin; Aleksei Bogorad - viola; Alexei Massarsky - cello; Dmitrii Khrychov - cello; Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Tatiana Brizhaneva - piano; Ksenia Gindina - piano; Inga Dzekzer - piano; Victoria Zimina - piano; Evgeny Izotov - piano; Ivan Mikhaylov - piano; Elena Semishina - piano; Stanislav Soloviev - piano; Sergey Uryvaev - piano; Olesya Morozova - piano; Natalia Frolova - piano; Andreii Laukhin - clarinet; Nikolai Mazhara - piano; Georgii Dolgov - flute; Andrey Kuniavskii - bassoon
Schumann; Poulenc; Debussy; Rachmaninoff; Szymanowski; Prokofiev; Balakirev
14
March, 2019
8:00 pm, Thur
14
March, 2019
7:00 pm, Thur
Italian Ouverture
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Rossini: Overture from "The thieving magpie", Overture from "L'italiana in Algeri", " La Cenerentola" Ouverture, "Il Signor Bruschino" Ouverture, Overture from Il Barbiere di Siviglia; Verdi: "La traviata" Ouverture, Ouverture from "La forza del destino" ("The Force of Destiny"), Overure from "I vespri siciliani"; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"
15
March, 2019
7:00 pm, Fri
16
March, 2019
8:00 pm, Sat
"In different places ..."
A Musical Journey
Vocal ensemble "RezonAns"
Artistic director - Mikhail Serkov
Mozart: Rondo alla turca; Brahms: Hungarian Dance No 5; Tchaikovsky: "Neapolitan Song"; The Beatles: Norwegian Wood, Back in the U.S.S.R.; Jobim: "The Girl From Ipanema"; Shemer: "Golden Jerusalem"; Popp: "Manchester and Liverpool"
16
March, 2019
7:00 pm, Sat
"War"
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Biber: Battalia; Bartók; Shostakovich: String Quartet No. 8
17
March, 2019
3:00 pm, Sun
About Music in Ballet
Conductor - Pavel Bubelnikov
Natalia Entelis - presenter
de Falla: "Three-Cornered Hat", Suite No. 1 from Ballet; Nielsen: "Aladdin" Suite; Tchaikovsky: Suite from the Sleeping Beauty; Khachaturian : Excerpts from the Ballet "Gayane"
17
March, 2019
8:00 pm, Sun
Argentina
St. Petersburg State University Students Choir
Conductor - Edward Krotman
Lidia Kovalenko - violin; Gianni Iorio - bandoneon (Italia); Ekaterina Kurbanova - mezzo-soprano
Piazzolla: "Four Seasons in Buenos Aires", Tango for Violin and Orchestra; Palmeri: Misa a Buenos Aires (Misatango) for Soloists, Choir, Bandoneon and Orchestra
17
March, 2019
3:00 pm, Sun
Tchaikovsky and Pushkin
Anastasia Novoselova - soprano; Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano; Leontiy Salyensky - tenor; Anatoly Fursenko - tenor; Ivan Novoselov - baritone; Natalia Steyt - piano; Maria Kustanovich - piano; Irina Sharapova - piano
Alexander Galitsky - presenter
17
March, 2019
7:00 pm, Sun
Alexei Lubimov
Piano Evening
Rabinovich-Barakovsky; Silvestrov; Karmanov; Chopin
18
March, 2019
8:00 pm, Mon
Nikolai Rimsky-Korsakov
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Petersburg Chamber Choir
Conductor - Alexey Nyaga
Zarina Shimanskaya - piano; Roman Arndt - tenor; Zhanna Dombrovskaya - soprano
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol, , , "Svitezyanka", antata
Organizers: St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
18
March, 2019
7:00 pm, Mon
Mozart, Haydn
Dvořák. Serenade for Strings
Schnittke. "Moz-Art à la Haydn"
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Conductor - Vladimir Altschuler
Mikhail Krutik - violin; Viktoriia Velkova - violin; Elena Grigorieva - cello; Iurii Novichenkov - oboe; Andrey Kuniavskii - bassoon
Mozart: Serenade No.6; Haydn: Sinfonia Concertante for Violin, Cello, Oboe and Bassoon; Dvořák: Serenade for Strings; Schnittke: "Moz-Art à la Haydn"
19
March, 2019
8:00 pm, Tue
Keiko Matsui (Japan)
Piano Recital
Organizers: "Make Music" Company
20
March, 2019
7:00 pm, Wed
"Theater in Jazz "
Jazz Ensemble
Artistic director - Marina Rybakova
Andrey Noskov - reciter
Cancelled concert
21
March, 2019
8:00 pm, Thur
Efim Bronfman
Piano Recital
Schumann: Humoreske; Debussy: "Suite bergamasque"; Schubert: Sonata in c minor
21
March, 2019
7:00 pm, Thur
22
March, 2019
8:00 pm, Fri
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 1
Elgar
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Elgar: Pomp and Circumstance Marches, "Sursum Corda"
22
March, 2019
7:00 pm, Fri
Elisso Virsaladze
David Oistrakh Quartet
Mozart: Piano Quartet No. 2 in b-flat Minor; Mahler: Piano Quartet; Glinka: Sextet
Cancelled concert
23
March, 2019
8:00 pm, Sat
onductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Gautier Capucon (France)
Weber: Euryanthe Overture; Schumann: Cello Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"
23
March, 2019
3:00 pm, Sat
"The King of the Elves"
Vera Maslova - soprano; Oleg Mitsov - tenor; Petr Gaydukov - tenor; Togriy Bazhakin - baritone; Alexander Kashpurin - piano, harpsichord; Yulij Tofan - flute; Kristina Kazankina - cello
Nadezhda Rogozhina; Nikolay Popov; Varvara Soboleva
23
March, 2019
7:00 pm, Sat
Boris Tishchenko
80th Birthday Anniversary
St.Petersburg Symphony Orchestra's Soloists Ensemble
Conductor - Yuri Serov
Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Irina Donskaya - harp; Mikhail Krutik - violin; Nikolai Mazhara - piano
Tishchenko: Sonata for Violin, Piano and String Orchestra, , ; Beethoven - Tishchenko: Lamento for Harp and Chamber Orchestra
24
March, 2019
8:00 pm, Sun
Terem-Quartet
Glinka; Griboyedov; Chopin
24
March, 2019
3:00 pm, Sun
Russian Folk Instruments
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director - Victor Akulovich
Alexei Tsyganov - gusli
Irirna Smuckul - presenter
24
March, 2019
7:00 pm, Sun
Berlioz
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Aleksandr Vikulov
Gernot Winischhofer - violin (Austria); Verene Andronikof - soprano (France)
25
March, 2019
7:00 pm, Mon
Chamber Music Evening
Taneyev Quartet
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Artistic director - Dmitrii Koriavko
Denis Gonchar (viola)
Dmitrii Khrychov (cello)
Tchaikovsky: String Quartet No. 2; Shostakovich: String Quartet No. 7; Taneyev: String Quartet No. 13
26
March, 2019
8:00 pm, Tue
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Anastasia Fedoseenko - domra; Alexandra Eshchyova - domra; Natalia Sapunova - balalaika; Alexander Milyutin - balalaika; Sergey Gamarts - balalaika
Andreev; Fomin; Mendelssohn; Ravel; de Falla; Khachaturian ; Shostakovich; Gavrilin
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
27
March, 2019
7:00 pm, Wed
Conductor - Nikolai Kornev
Kastalsky; Asafyev: "Kanty" for mixed Choir
28
March, 2019
7:00 pm, Thur
Concert was rescheduled to
29
March, 2019
8:00 pm, Fri
Strauss, Suppe, Bruckner In Memoriam Gennady Rozhdestvensky
Conductor - Vladimir Altschuler
Artem Vargaftik - presenter
Suppé: "Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien"; Strauss: "Village Swallows" Waltz; J. Strauss II: "Hômmage au public russe" ("Hommage to the Russian Public"); Bruckner: Symphony No. 2
29
March, 2019
7:00 pm, Fri
Romantism
Pavel Raykerus - piano
Beethoven; Czerny; Liszt
30
March, 2019
8:00 pm, Sat
"Tiranno amor"
Valer Sabadus contratenor (Germany)
"Quantum Satis" Chamber Orchestra
Artistic director - Sergey Filchenko
Purcell; Handel; Endler; Porpora; Telemann; Vivaldi
30
March, 2019
7:00 pm, Sat
From the repertoire of Leonid Sobinov
Bizet: "Les pêcheurs de perles"; Massenet: "Werther"; Thomas: "Mignon"; Rimsky-Korsakov: "May Night", ; Dargomyzhsky; Borodin: "Prince Igor"; Tchaikovsky: "Eugene Onegin"
31
March, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Maxim Emelianychev
Haydn: Symphony No. 95; Prokofiev: Scythian Suite; Brahms: Symphony No 1
31
March, 2019
8:00 pm, Sun
"Unknown Friend" Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"
With cooperation: The Foundation For Music Education Support,
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia