RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

01
February, 2019
8:00 pm, Fri
Rachmaninoff. "The Rock"
Scriabin. "Poème de l'extase"
Conductor - Andrei Anikhanov
Alexander Yakovlev - piano
Rachmaninoff: "The Rock", Fantasia for Orchestra; Medtner: Piano Concerto No. 3; Scriabin: "Poème de l'extase"
02
February, 2019
8:00 pm, Sat
"Opera. Jazz. Classic"
Hibla Gerzmava
Yakov Okun Trio
Organizers:
03
February, 2019
8:00 pm, Sun
Gavrilin, Sviridov, Petrov, Schwartz In Memoriam Stanislav Gorkovenko
Conductor - Maxim Alexeev
Olga Kotliarova - piano
Gavrilin: "Anyuta", "House on the road", fragments from ballet music, ; Sviridov: "Time, Forward!" Suite; Petrov: "Brilliant Saint Petersburg", music for symphony orchestra; Schwartz: "Melodies of the White Night", suite
03
February, 2019
3:00 pm, Sun
"Competition of Singers"
Anna Kiknadze - mezzo-soprano; Roman Shirokikh; Dinar Dzhusoev; Artem Savchenko; Sofia Vasilieva; Victoria Popova; Anna Kantor; Maria Shlyapnikova
Elena Popova
Rossini; Verdi; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov
04
February, 2019
8:00 pm, Mon
Conductor - Teodor Currentzis
Soloist - Aylen Pritchin
MusicAeterna orchestra of the Perm Opera and Ballet theatre
Tchaikovsky: Violin Concerto, Symphony No 4
05
February, 2019
8:00 pm, Tue
To the International Holocaust Remembrance Day
Conductor - Vladimir Altschuler
Polina Osetinskaya - piano; Elena Revich - violin; Olesya Petrova - mezzo-soprano
Shostakovich: Chamber Symphony; Desyatnikov: Sketches to Sunset; Mahler: "The Farewell" from "The Song of the Earth" Symphony
With cooperation: The Foundation For Music Education Support,
05
February, 2019
7:00 pm, Tue
Marina Shutova
Vocal Evening
Glinka; Rimsky-Korsakov; Mussorgsky; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Sviridov
06
February, 2019
8:00 pm, Wed
To the 80th Anniversary of Elena Obraztsova
"Silver Strings" Russian Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Conductor - Aleksandr Afanasiev
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
06
February, 2019
7:00 pm, Wed
Alexandr Bolotin
Piano Recital
Chopin: Piano Sonata No. 2; Chopin: 24 Preludes
07
February, 2019
8:00 pm, Thur
Strauss Concert
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Artistic director and conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano; Irina Reynard - mezzo-soprano; Dmitry Khromov - tenor; Maxim Perebeynos - baritone
J. Strauss II: Indigo-Marsch, "Voices of Spring" Waltz, "Perpetuum mobile" Scerzo, "Tric-trac" polka, Egyptian March, On The Beautiful Blue Danube, "Train of Pleasures", fast polka, Bandits' Galop, " Long live the Hungarian!" Polka, , Polka "On the Hunt", "Fledermaus"
Organizers: Troyka Music Company
08
February, 2019
8:00 pm, Fri
Russian Saxophone Quartet
Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov (soprano-saxophone)
Gannady Poluyaktov (alto-soprano)
Stanislav Pyalov (tenor-saxophone)
Ilya Bogomol (baritone-saxophone)
Mozart; Prokofiev: Scherzo and March from "Love for Three Oranges"; Gershwin: Three Preludes; Piazzolla: "Café 1930", "Concert daujourdhui; Nyman: "Song for Tony"
09
February, 2019
7:00 pm, Sat
Conductor - Mariss Jansons
Soloist - Denis Matsuev
Nikolai Burov - presenter
Beethoven: Symphony No.5; Prokofiev: Piano Concerto No 2
09
February, 2019
7:00 pm, Sat
Yuri Polosmakov
Piano Recital
Chopin: Four Scherzos; Rachmaninoff: Variations on a Theme of Chopin, Preludes
10
February, 2019
3:00 pm, Sun
"Visiting a Fairy Tale"
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Nikolai Burov - presenter and reciter
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, March of Chernomor from "Ruslan and Liudmila"; Rimsky-Korsakov: "The Tale of Tsar Saltan" Suite, "Flight of the Bumblebee"; Prokofiev: Peter and the Wolf, a children's story
10
February, 2019
8:00 pm, Sun
10
February, 2019
3:00 pm, Sun
Chopin
Evgeny Izotov - piano; Irina Vasilieva - soprano; Polina Kokhnovich - soprano; Petr Gaydukov - tenor ; Artur Tserr - piano
Natalia Entelis
10
February, 2019
7:00 pm, Sun
LEGE ARTIS Chamber Choir
Artistic director and conductor - Boris Abalyan
Cancelled concert
11
February, 2019
8:00 pm, Mon
"Renaissance percussion" Ensemble
Dmitry Ganenko - cello; Yuri Vorobiev - bass
Organizers: Rococo Arts Group
11
February, 2019
7:00 pm, Mon
"Death"
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Wagner: Prelude and Love Death from Tristan und Isolde; Ravel: Pavane pour une infante defunte; Schubert - Mahler: "Death and the Maiden"; Locatelli: Sinfonia funebre
12
February, 2019
7:00 pm, Tue
Sergey Dogadin
Violin Music Evening
Prokofiev: Five Melodies for Violin and Piano, Sonata No 1 for Violin and Piano; Shostakovich: 24 Preludes for Piano
13
February, 2019
7:00 pm, Wed
Haydn, Mozart, Beethoven, Gounod
Georgii Dolgov - flute; Aleksei Tces - oboe; Iurii Novichenkov - oboe; Renat Rakov - clarinet; Andrey Kuniavskii - bussoon; Aleksei Polagaev - ontrabassoon; Ilia Goriachev - french horn; Dmitrii Sorokin - french horn; Evgenii Krivoshein - clarinet; Eugenia Alekseeva - oboe
Haydn: Octet; Mozart: Serenade for Serenade in C Minor for 8 Winds; Beethoven: Octet in E-flat major; Gounod: Petite Symphonie for Wind Instruments
14
February, 2019
8:00 pm, Thur
Valentine's Day
Tauric Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Alexey Sokolov - saxophone
Mancini: "Moon River"; Williams: The soundtrack to "Indiana Jones"; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Petrov: "Morning" from "Office Romance"; Tiersen: "Valse D'Ameli"; Horner: Fragments from "Titanic"; Marquez: Danzon No.2; Villa-Lobos: Fantasy for Saxophone and Orchestra; Dyubenko: "Brazilia" Fantasy, "Tico-tico" Fantasy; Bernstein: "Mambo" from "West Side Story"; Cosma; Previte
14
February, 2019
7:00 pm, Thur
"Terem-Quartet"
Schubert; Bach
15
February, 2019
8:00 pm, Fri
Conductor - Ivan Demidov The Finalist of the 55th Besançon International Competition for Young Conductors
Conductor - Ivan Demidov
Stanislav Soloviev - piano
Weber: Der Freischütz Overture; Chopin: Piano Concerto No 2; Schumann: Symphony No 3 "Rhenish"
15
February, 2019
7:00 pm, Fri
"About Tango and Love"
Svetlana Smirnova-Katsagadzhieva; Ruslan Katsagadzhiev; Ksenia Kuelyar - flute ; Tikhon Lukyanenko - violin; Oleg Weinstein - piano; Konstantin Ilgin - guitar; Artem Chirkov - double bass
Piazzolla: "Histoire du Tango"; - Pujol: Suite Buenos Aires; Bolling: Jazz Suite
16
February, 2019
8:00 pm, Sat
Bach and Mozart
Bernard Gfrerer - organ (Austria)
16
February, 2019
7:00 pm, Sat
Vadim Palmov
Piano Recital
Schubert: Sonata in B major
17
February, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloists - Sergey Dogadin, Narek Hakhnazaryan (Armenia)
Schubert: Six German Dances, Symphony No 5; Brahms: Double Concerto for violin and cello
17
February, 2019
3:00 pm, Sun
Rimsky-Korsakov
Larisa Yudina - soprano; Ksenia Grigorieva - mezzo-soprano; Olga Trifonova - soprano; Kirill Belov - tenore; Anna Kantor - piano; Alla Ostrovskaya - violin; Irina Usova - piano
Alexander Galitsky - presenter
17
February, 2019
7:00 pm, Sun
Mikhailovsky Theatre Chamber Orchestra
Vivaldi: Concerto for two Violins and Strings E-flat major, Concetro for Two Violins and Strings in minor, Concetro for Two Violins and Strings in minor; Purcell; Britten; Corelli: Concerto grosso No. 8
18
February, 2019
8:00 pm, Mon
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Monchak - soprano; Akhmed Agadi - tenor
Andreev; Varlamov; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Lyadov; Rachmaninoff; Gounod; Verdi; Delibes; Leoncavallo; Curtis; Di Capua
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
18
February, 2019
7:00 pm, Mon
Yuri Kozulin
Recital
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Titov
Dmitrii Khrychov - cello; Anastasia Donets - soprano; Dmitri Podrazhanin - baritone
19
February, 2019
8:00 pm, Tue
Italy
Conductor - Anatoly Rybalko
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"; R. Strauss: Aus Italien
19
February, 2019
7:00 pm, Tue
"MarimbaMix"
Vivaldi. The Four Season
Vivaldi: Le quattro stagioni; Bizet: Overture to "Carmen"; Bach - Gounod: "Ave Maria"; Mozart: Rondo alla turca; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Rimsky-Korsakov; Ravel: Boléro; Monti: Csardas; Piazzolla: Libertango
20
February, 2019
8:00 pm, Wed
Boris Berezovsky
Piano Recital
Rachmaninoff: Preludes op. 32, 6 Musical Moments; Tchaikovsky: Variations in F major, "At the Countryside" ("Au Village"), Dumka; Stravinsky: "Petrushka", three excerpts from the ballet
20
February, 2019
7:00 pm, Wed
Nikolai Lugansky and Vadim Rudenko
Piano Duets Evening
Brahms: Sonata for Two Pianos in F minor; Rachmaninoff: Symphonic Dances
21
February, 2019
8:00 pm, Thur
"In uniform and jeans"
Military Music and Jazz
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Alexandr Duchov - clarinet; Maria Goriacheva - trombone; Vadim Dovbyk - oboe; Nikolay Bogdanov - clarinet
Rimsky-Korsakov: Concerto For Trombone and Military Band, Concerto For Clarinet And Military Band, Variations on a Theme of the song "What a Young Beauty" by Glinka; Loewe: "My Fair Lady" Suite; Bernstein; Spark; Brahms
22
February, 2019
8:00 pm, Fri
onductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Alexei Volodin
Artem Vargaftik - presenter
Beethoven: Leonora Overture No 3, Piano Concerto No 4, Symphony No.7
22
February, 2019
7:00 pm, Fri
Valery Gavrilin
The 80
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director - Victor Akulovich
Larissa Yarutskaya (choirmaster)
Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano; Olga Shkultina; Sergey Zykov - baritone
Gavrilin: "Military letters", vocal-symphonic poem for soloists, children's and mixed choirs and symphony orchestra, Symphonic Suite No. 3 "Wedding", , "Holyday" from "House on the road" ballet suite,
23
February, 2019
8:00 pm, Sat
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Lev Klychkov
Mozart: Symphony No.25; Schubert: Pieces for Violin and Orchestra; Beethoven: Symphony No.7
23
February, 2019
7:00 pm, Sat
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Sergey Zykov - baritone
Khrennikov; Bogoslovsky; Mokrousov
24
February, 2019
8:00 pm, Sun
Efim Bronfman
Piano Recital
Schumann: Humoreske; Debussy: "Suite bergamasque"; Schubert: Sonata in c minor
Cancelled concert
24
February, 2019
8:00 pm, Sun
"Spartacus" and "Cinderella"
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Tchaikovsky: Italian Capriccio; Khachaturian : Spartacus, Excerpts from ballet; Prokofiev: "Cinderella", Excerpts from Ballet
24
February, 2019
3:00 pm, Sun
Wind Instrument Concert
Alexander Kiskachi (flute)
Students of St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School
Konstantin Stukov - trumpet; Oleg Skrotskiy - french horn; Dmitri Andreev - trombone; Dmitry Karakhtanov - tuba; Grigory Bazhanov - piano; Marina Matusevich - piano; Irina Timofeeva - piano; Victoria Starovoytova - piano; Mikhail Delazary - piano
Irirna Smuckul - presenter
24
February, 2019
7:00 pm, Sun
Chamber Music Evening
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Artistic director - Dmitrii Koriavko
Denis Gonchar (viola)
Dmitrii Khrychov (cello)
Anna Shakina - piano; Aleksei Bogorad - viola
Brahms; Grieg: Sonata No. 3 for Violin and Piano; Schumann: Piano Quintet
25
February, 2019
8:00 pm, Mon
"The American Four Seasons"
Conductor - Fedor Lednev
Mikhail Yakovlev - violin
Mikhail Chernyack - reciter
26
February, 2019
7:00 pm, Tue
From the repertoire of Tito Gobbi
"Signum"
Artistic director - Petr Gaydukov
Sergey Romanov - baritone; Alexander Nikitin - baritone; Alexander Mikhaylov - tenor; Anna Bondar-Mikhailova - soprano; Mikhail Velikanov - baritone; Miroslav Molchanov - bass; Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano
Irina Sharapova - piano; Alexander Larionov - piano; Semen Zaborin - piano; Anna Alexeeva - piano; Nadezhda Yakovleva - piano; Elena Melnikova - piano; Dina Orlova; Anton Kuznetsov; Ksenia Felyauer; Fedor Fedorov; Ilya Goncharov
Mozart: Don Giovanni; Rossini: "The Barber of Seville"; Verdi: "La traviata", Rigoletto; Puccini: ,
27
February, 2019
8:00 pm, Wed
"Camerata" Festival Opening
Orchestra St.Petersburg Camerata
Conductor - Mikhail Simonyan
Sergei Nakariakov - trumpet; Gediminas Gelgotas - piano; Maria Meerovich - piano; Augusta Jusionyte - violin; Sandra Shinder - violin; Dmitri Jakubovsky - viola; Vytautas Sondeckis - cello (Germany); David Geringas - cello (Lithuania - Germany)
J.-S. Bach: Chaconne; Mozart: Sinfonia Concertante for Violin, Viola and Orchestra; Schumann: "Fantasiestücke" ("Fantastic pieces"); Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Bruch: "Kol Nidrei"; Gelgotas: "To Heaven" for solo cello\, Allegro from Symphony No.1 for violin, cello, piano and string orchestra
Organizers: "Enterpriserusart"
27
February, 2019
7:00 pm, Wed
Taras Trepel
Cello Music Evening
Grieg: Sonata for Cello and Piano in A minor; Schumann: Three Romance op. 28; R. Strauss: Cello Sonata in F major
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia