RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

01
January, 2019
7:00 pm, Tue
Jazz Evening
Organizers: "Tkachenko V.V."
Cancelled concert
01
January, 2019
8:00 pm, Tue
Ivan Bessonov
The Winner of Eurovision Young Musicians 2018
Tauric Symphony Orchestra
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Rachmaninoff; Chopin
Organizers: "Tkachenko V.V."
02
January, 2019
7:00 pm, Wed
Jazz Evening
Organizers: "Tkachenko V.V."
02
January, 2019
12:00 pm, Wed
02
January, 2019
3:00 pm, Wed
02
January, 2019
7:00 pm, Wed
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
J.-S. Bach: Prelude and Fugue in A flat major; Beethoven: Sonata No 1; Liszt: Consolation No. 3 in flat major; Tchaikovsky: "February" from "The Seasons", "June" from "The Seasons"; Glazunov: Waltz; Ravel; Prokofiev: Sonata No 7
03
January, 2019
3:00 pm, Thur
"Symphony Kids"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Tchaikovsky - Dennis Russell Davies: "The Nutcracker", excerpts; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; L. Mozart: Toy Symphony
03
January, 2019
8:00 pm, Thur
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Kander: "Chicago", fragments; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments, Jesus Christ - Superstar, fragments; Bernstein: "West Side Story", fragments
03
January, 2019
12:00 pm, Thur
03
January, 2019
3:00 pm, Thur
03
January, 2019
7:00 pm, Thur
04
January, 2019
3:00 pm, Fri
"Symphony Kids"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Tchaikovsky - Dennis Russell Davies: "The Nutcracker", excerpts; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; L. Mozart: Toy Symphony
Organizers: Rococo Arts Group
04
January, 2019
8:00 pm, Fri
04
January, 2019
12:00 pm, Fri
04
January, 2019
3:00 pm, Fri
04
January, 2019
7:00 pm, Fri
Strauss Gala
Olympic Brass Orchestra
Conductor - Alexander Golikov
Artistic director - Alexei Stepanov
J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, Die Fledermaus. Ballet Scenes, Pizzicato Polka, "Wine, women, and song"; O. Strauss: March from operetta "A Waltz Dream"; J. Strauss II: Waltz "Southern Roses", Emperor Waltz ("Kaiser-Walzer"), "Voices of Spring" Waltz, "My Treasure" Waltz, Die Fledermaus. Czardas, On The Beautiful Blue Danube, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; J. Strauss I: Radetzky March
05
January, 2019
8:00 pm, Sat
"Anticipation of Tango"
Artistic director and conductor - Ilya Ioff
Jose Mestre: ViolinTango; Pelecis; Rodriguez: Cumparsita; Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires
05
January, 2019
3:00 pm, Sat
New Year's Concert
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Natalia Entelis - presenter
05
January, 2019
7:00 pm, Sat
Tchaikovsky
Piazzolla
Georgii Dolgov - flute; Iurii Novichenkov - oboe; Renat Rakov - clarinet; Dmitrii Krasnik - bassoon; Ilya Goryachov - french horn
06
January, 2019
3:00 pm, Sun
About Comic Opera and Operetta
Conductor - Vladimir Altschuler
Galina Sidorenko - mezzo-soprano; Vladimir Tselebrovsky - baritone
Natalia Entelis - presenter
Mozart; Rossini; Strauss; Offenbach; Lehár; Kálmán
06
January, 2019
8:00 pm, Sun
Christmas Holiday Music
JD Walter (USA ); Oksana Ferenchuck; Andrey Kondakov - piano; Aleksandr Bozhenko - percussion; Nikolai Zatolochny - bass guitar
06
January, 2019
3:00 pm, Sun
New Year Concert
Esse-Quintet
Irirna Smuckul - presenter
06
January, 2019
7:00 pm, Sun
07
January, 2019
8:00 pm, Mon
About Comic Opera and Operetta
Conductor - Vladimir Altschuler
Galina Sidorenko - mezzo-soprano; Vladimir Tselebrovsky - baritone
Mozart; Rossini; Strauss; Offenbach; Lehár; Kálmán
07
January, 2019
3:00 pm, Mon
New Year's Harmonics
"Impromptu-Quintet"
Andrey Demidov (balalaika)
Ilya Matveyev (domra)
Sergey Pogurtsev (bayan)
Konstantin Ilgin (guitar)
Guy Davtyan (double bass)
"Charm" Trio
Arkady Shkvarov (bayan)
Arthur Adrshin (bayan)
Vladimir Stupnikov (bayan)
Elena Popova - presenter
Vivaldi; J.-S. Bach; Rachmaninoff; Orff; Rodrigo
07
January, 2019
7:00 pm, Mon
Tchaikovsky. Serenade for String Orchestra
J. Strauss II. Waltzes
Piazzolla. Tango
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Titov
08
January, 2019
7:00 pm, Tue
09
January, 2019
7:00 pm, Wed
Alexei Zhilin
Cello Music Evening
Beethoven: Sonata for Cello and Piano No. 4; Schubert: Arpeggione Sonata for Cello and Piano; Tchaikovsky: Pezzo capriccioso for Cello and Orchestra (Piano) in B Minor; Borodin: Sonata for Cello and Piano; Elgar: Salut damour; Rostropovich: Humoresque; Piazzolla: Tango "Oblivion", Libertango
11
January, 2019
8:00 pm, Fri
Tchaikovsky. "The Storm", "The Nutcracker"
Conductor, Laureate of Grzegorz Fitelberg International Competition for Conductors (2017, Katowice) - Iaroslav Zaboiarkin
Alexander Rudin - cello
Tchaikovsky: "The Storm", Symphonic Fantasy, Pezzo capriioso for cello and orchestra; Vielgorsky: Theme and Variations for Cello and Orchestra; Glazunov: Melody for Cello and Orchestra; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker
12
January, 2019
7:00 pm, Sat
Holiday Concert
"Pearl" Ensemble
13
January, 2019
3:00 pm, Sun
Program with Sand Animation
Conductor - Dushan Vilich
Marina Sosnina - sand illustration; Eva Sosnina - sand illustration; Nikolai Burov - presenter
Lyadov: "Baba-Yaga", "The Enchanted Lake", 'Kikimora"; Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Shostakovich: "The Tale of the Stupid Mouse", Music for Cartoon; Elfman: "The Nightmare Before Christmas" Suite
13
January, 2019
8:00 pm, Sun
Evening of Popular Symphonic Miniatures
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Glazunov: Concert Waltz No 1; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances; Tchaikovsky: Italian Capriccio; Weber: Overture to Oberone; Dvořák: Two Slavonic Dances; Brahms: Two Hungarian Dances; Suppé: Overture to ?Leichte Kavallerie? (?Light Cavalry?); Waldteufel: "L'Estudiantina" Waltz
13
January, 2019
7:00 pm, Sun
"Childhood"
Ilya Ioff - artistic director and soloist; Vera Chekanova - soprano
Mussorgsky: The Nursery; Britten; Schumann: Kinderscenen
14
January, 2019
7:00 pm, Mon
Chamber Music Evening
Leningrad Taneiev Quartet
Taneyev: String Quartet No. 13; Shostakovich: String Quartet No. 7; Tchaikovsky: String Quartet No. 2
Cancelled concert
15
January, 2019
8:00 pm, Tue
15
January, 2019
7:00 pm, Tue
Svetlana Kryuchkova
Recital
Akhmatova; Mandelstam
16
January, 2019
8:00 pm, Wed
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
16
January, 2019
7:00 pm, Wed
Chamber Music Evening
Alexander Vasiliev - clarinet; Andrey Efimovsky - cello; Elena Serova - piano
Poulenc: , Sonata for Clarinet and Piano; Debussy; Faure: Trio for Clarinet, Cello and Piano
18
January, 2019
8:00 pm, Fri
Gershwin, Dunayevsky
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Conductor - Mikhail Golikov
Aleksandr Shustin - violin
Alexander Malich - presenter
Gershwin: Cuban Overture; Gershwin - Frolov: "Porgy and Bess" Fantasia for violin and orchestra; Dunayevsky: Music from Movies and Operettas
19
January, 2019
8:00 pm, Sat
Krzysztof Musial (Poland)
Organ Recital
Vera Tariverdieva - presenter
J.-S. Bach: Passacaglia in C Minor, "Allein Gott in der Höh sei Ehr" Choral, Dies sind die heilgen zehn Gebot Choral, "Vater unser im Himmelreich Choral, ; Tariverdiev: Basso Ostinato and Choral from Organ Concert No. 2; Duruflé: Suite No. 5
19
January, 2019
7:00 pm, Sat
Harp.Summer
Alexander Boldachev - harp (Russia-Switzerland); Elizaveta Bokova - soprano; Veronika Kozhukharova - saxophon; Alex Doll; Lilia Burdinskaya
Vivaldi; Debussy; Brahms; Britten; Gershwin; Legrand
20
January, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Eliso Virsaladze
Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"; Mozart: Piano Concerto No. 15; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique"
20
January, 2019
3:00 pm, Sun
"In the musical Kingdom" String Instruments and Piano
String Quartet "Art-Elles"
Olga Artyugina (violin)
Marina Kozlova (violin)
Vsevolod Dolganov
Tatiana Brizhaneva - piano; Igor Egorov - piano; Sergay Karas' - double bass
Irirna Smuckul - presenter
20
January, 2019
7:00 pm, Sun
22
January, 2019
7:00 pm, Tue
23
January, 2019
8:00 pm, Wed
To the Anniversary of Vladimir Begletsov
St Petersburg Concert Choir
Boys choir of the Glinka choral college
Conductor - Vladimir Begletsov
Ekaterina Kurbanova - mezzo-soprano; Alexandra Repina - soprano; Maria Filatova - soprano; Anton Andreev - bass-baritone; Egor Nikolaev - tenor ; Dmitry Shishkin - baritone; Grigory Andrulis - alto; Fedor Ukhatov - alto
Nikolai Burov - reciter
Organizers: Production Center "Odeon"
23
January, 2019
7:00 pm, Wed
Festival Opening
StradiValenki Quartet
Nadezhda Kotnova (piano)
Eugeny Altudin (accordeon)
Denis Makarov (double bass)
Alexandr Barkliansky (violin)
24
January, 2019
8:00 pm, Thur
Evening of Popular French Music
"MarimbaMix" Orchestra
Olesya Petrova - mezzo-soprano; Manana Gogitidze - mezzo-soprano; Anton Avdeev - tenor
Alexander Malich - presenter
Bizet: Overture to "Carmen", Entr`acte Act IV from "Carmen", Bizet Seguidilla and Habanera from the opera "Carmen"; Ravel: Boléro; Cosma; Morgan; Rollan; Popp; Dassin; Morricone; Legrand; Dumont; Aznavour
24
January, 2019
2:00 pm, Thur
The Day of Memory and Grief
Olympic Brass Orchestra
Artistic director - Alexei Stepanov
Soloists of St Petersburg Musical Theatres
Conductor - Alexander Golikov
Sofia Nekrasova - soprano; Anton Petryaev - baritone
Mikhail Chernyack - presenter
Organizers: "St Petersburg Impresario"
25
January, 2019
8:00 pm, Fri
"Virtuoso Mozart"
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor and soloist - Sergey Stadler
25
January, 2019
8:00 pm, Fri
"1926"
Elizaveta Boyarskaya - actress; Anatoly Bely - actor; Dmitry Sinkovsky - violin
Valery Galendeev - artistic director; Alla Damsker - scriptor and director; Alina German - dress designer; Gleb Filshtinsky - lighting designer
Organizers: The Foundation For Music Education Support
26
January, 2019
8:00 pm, Sat
26
January, 2019
7:00 pm, Sat
Jazz Music Evening
Dedicated to Charles Mingus
Grigory Voskoboynik (double bass)
Andrey Polovko (saxophone, flute)
Evgeny Ponomarev (piano)
Garry Bagdasaryan (percussion)
27
January, 2019
7:00 pm, Sun
Four Quintet
Organizers: "Enterpriserusart"
28
January, 2019
8:00 pm, Mon
Skhiarhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers:
29
January, 2019
8:00 pm, Tue
Skhiarhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers:
29
January, 2019
2:00 pm, Tue
Concert was rescheduled to
29
January, 2019
7:00 pm, Tue
Waltzes. Polka. Tango
State Russian Concert Orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Strauss; Andreev; Waldteufel; Petrov; Piazzolla
30
January, 2019
7:00 pm, Wed
31
January, 2019
8:00 pm, Thur
"Nocturne"
Piazzolla
Gianni Iorio - bandoneon (Italia); Pasquale Stafano - piano
Piazzolla: "Summer" and "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires", Tango; Pugliese, Salgán, Laurenz, Stafano, Iorio: Tango, Pieces for bandoneon and piano
31
January, 2019
7:00 pm, Thur
Harp is my Inspiration
Harp Music Evening
J.-S. Bach: Toccata in d minor; Rota: Sonata for Flute and Harp; Glinka - Balakirev: "The Lark"; Posse; Scarlatti: Sonata in major; Daquin: "Le Coucou"; Couperin: "Le Tic Toc Choc"; Schumann; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia