What's on
Repertoire
June 2016
www.philharmonia.spb.ru
02 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Symphonic ABBA
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
St. Petersburg State University Students Choir
Conductor - Walter Proost (Belgium)
02 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Fedor Abaza
Solo debut
Fedor Abaza - piano
Chopin; Rachmaninov
03 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
The 21st International Musical Olympus Festival
Conductor - Jonathan Hayward (USA)
Andrew Tyson - piano (USA)
Aylen Pritchin - violin
Emalie Savoy - soprano (USA)
05 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Richard Galliano
New Musette Quartet
Philip Catherine - guitar
Philippe Aerts - double-bass
Hans Van Oosterhout - percussion
Gabriel Mirabassi - clarinet
05 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
"Belgium - Russia"
Juliette Allen - soprano (Belgium)
Anna Zolotova - soprano
Dmitrii Stupishin - viola
Andrei Efimovskii - cello
Virgile van Esch - piano (Belgium)
Pavel Stupishin - piano
Massenet; Delibes; Debussy; Poulenc; Tchaikovsky; Rachmaninov; Rubinstein; Shostakovich
06 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
"Pushkin is soul of Russia"
Rozhdestvo Ensemble
Artistic director and conductor - Olga Stupneva
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Vladimir Fonin - artistic director
Irina Mkrticheva - soprano
Anatoly Lomunov - tenor
Kirill Zharovin - baritone
Sergey Kochetov - bass-profundo
Oleg Vainstein - piano
Vasily Solovyov - narrator
Rostovskaya: “Complaints”
07 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Symphony No 41
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Felix Korobov
Diana Nurmukhamedova - soprano
Haydn: Symphony No 8 "Evening"; Mozart: Exsultate jubilate for soprano and orchestra, Symphony No. 41
07 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
"Ensemble Blumina"
Kalev Kuljus - oboe
Matthias Baer - bassoon
Elizaveta Blyumina - piano
Françaix; Poulenc; Previn; Kalinnikov; Boutry
10 June, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Gala-concert
1st International Festival "Elena"
The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
Fabio Mastrangelo - bass
Ildar Abdrazakov - soprano
Olga Makarina - mezzo-soprano
Elena Makarova - mezzo-soprano
Olesya Petrova - tenor
Evgeny Akimov - baritone
Vasily Ladyuk - baritone
Vladimir Samsonov - bass
Vladimir Vaneev - bass
Askar Abdrazakov
10 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano Recital
XI International Festival "Musical Collection"
Tishchenko; Rachmaninov; Ravel; Tchaikovsky-Pletnev
12 June, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Russian Day with Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Valery Uspensky
Conductor - Dmitry Khokhlov
Elizaveta Sveshnikova - soprano
Alexander Mikhaylov - tenor
Nikolai Kopylov - baritone
Sergey Novozhilov - narrator
Petr Gaydukov - narrator
Egorov; Pleshak
12 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Mussorgsky
Alexandra Durseneva - mezzo-soprano
Vladimir Slobodyan - piano
Mussorgsky
13 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
"Close to "The Seasons"
XI International Festival "Musical Collection"
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Khrushcheva: "Slowly & Wrongly" for String Orchestra; Vivaldi; Fujii; Milhaud; Strauss
14 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Korean Music Evening
15 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Seong-Jin Cho (South Korea)
Piano Recital
XI International Festival "Musical Collection"
Mozart: Rondo in A minor; Schubert: Sonata No 19; Chopin: 24 Preludes
15 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Rachmaninov, Shostakovich, Sviridov
Piano Trio
Ekaterina Mechetina - piano
Nikita Borisoglebsky - violin
Alexander Ramm - cello
16 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Scriabin
To the 145th anniversary
XI International Festival "Musical Collection"
Peter Laul - piano
18 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Dvořák. Cello Concerto
Prokofiev. Symphony No 4
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Pavel Bubelnikov
Alexander Rudin - cello
Dvořák: Cello Concerto; Prokofiev: Symphony No 4
19 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Kent Nagano (USA)
Beethoven
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Kent Nagano (the USA)
Mari Kodama - piano (Japan)
Andrey Baranov - violin
Alexei Zhilin - cello
Beethoven: Leonora Overture No 2, Concerto for Piano, Violin and Cello, Symphony No.5
19 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
«Olympic brass» Ensemble
Film Music
Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
20 June, Monday 7:00 pm
Grand Hall
To the anniversary of Liudmila Verbitskaya
Conductor - Mikhail Sinkevich
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin; Boccherini: Minuet; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube; Tchaikovsky: "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker; Ravel: Boléro
20 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Saint-Sa¸ns, Schumann, Bartok
Chamber Music Evening
Maria Provotorova - piano
Nikita Liutikov - clarinet
Andrey Prokazin - violin
Saint-Sa¸ns; Widor; Schumann; R.Strauss; Bartok
21 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Ravel, Copland, Shchedrin, Shostakovich
Mikhail Sinkevich
Alexander Malich - presenter
Handel: Sarabande from the Suite in d minor for clavier; Boccherini: Minuet; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube; Ravel: Boléro; Shostakovich: Foxtrot form Jazz-Suite No 1; Shchedrin: Two Tangos by Albéniz; Copland: Four Dance Episodes from "Rodeo"
22 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Dedicated to Beniamin Morozov
St.Petersburg Cellist Ensemble
Dmitry Eremin - cello
Marina Vorozhtsova - flute
Alexandr Zolotarev - violin
Dmitry Eremin - cello
Sergei Cherniadev - cello
Taras Trepel - cello
Dmitrii Khrychev - cello
Rostislav Iakovlev - double-bass
Vera Chekanova - soprano
Sergey Slovachevsky - cello
Natalia Frolova - piano part
Oleg Vainstein - piano part
Stanislav Soloviev - piano part
Bruch; Villa-Lobos; Tchaikovsky; Schubert; Rachmaninoff; Rossini; Schwartz; Salmanov
23 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Bach & Organ Culture of Northern Germany
XI International Festival "Musical Collection"
Andreas Sieling - organ (Germany)
Bach; Kerll; Walter; Muffat; Franck; Liszt
23 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
St Petersburg Sinfonietta
Sinfonietta St. Petersburg
Chinghiz Osmanov - artistic director and soloist (violin)
Nazar Kozhukhar - viola
Dmitry Eremin - cello
Mozart; Shostakovich; R.Strauss; Salmanov
24 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Gershwin. Porgy and Bess
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Dennis Russell Davies (USA)
Lev Klychkov - violin
Gershwin: Porgy and Bess, symphonic suite; Barber: Violin Concerto; Bernstein: Overture from "Candide", West Side Story, symphonic dances
25 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The 14th International Festival "Three Centuries of classical romance"
Robert Hall - bass
Vladimir Chernov - baritone
Teimuraz Gugushvili - tenor (Georgia)
Olga Kondina - soprano
Martin Bruns - baritone (Switzerland)
Elizabeth Vidal - soprano (France)
Martina Rüping - soprano (Germany)
Pavel Egorov - piano part
Elena Gaudasinskaya - piano part
Irina Sharapova - piano part
Ekaterina Knyazeva - piano part
26 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Vladislav Sulimsky
Recital
XI International Festival "Musical Collection"
Vladislav Sulimsky - baritone
Anna Kantor - piano
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Mussorgsky: Songs and Dances of Death
27 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No 4
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Nikolay Alexeev
Vadim Rudenko - piano
Arensky: Variations on a Theme of Tchaikovsky; Tchaikovsky: Concert Fantasia for piano and orchestra, Symphony No 4
27 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
The 14th International Festival "Three Centuries of classical romance"
Vladimir Vaneev - bass
Martina Rüping - soprano (Germany)
Alexander Kaimbacher - tenor (Austria)
Sergey Semishkur - tenor
Daria Cherny - mezzo-soprano
Boris Pinkhasovich - baritone
Alexander Boldachev - harp (Russia-Switzerland)
Irina Soboleva - piano part
Irina Sharapova - piano part
Anna Korzun - piano part
Alexander Dulin
28 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of Orchestra Season
XI International Festival "Musical Collection"
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Debussy: , The Sea, three symphonic sketches for orchestra
28 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Evgeny Izotov - piano
Pavel Popov - violin
Irina Bogacheva - mezzo-soprano
conductor - Vladimir Andropov
conductor - Vladimir Gusev
conductor - Anatoly Vinokur
Mikhail Tugarev - balalaika
29 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Russian Waltz from Glinka to Petrov
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Glinka; Tchaikovsky; Glazunov; Khachaturian ; Dunaevsky; Sviridov; Petrov
30 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of Festival and Philharmonic Season
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Yuri Temirkanov
Leticia Moreno - violin
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia, Violin Concerto, Symphony No.5
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»