RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

Repertoire

May 2016
www.philharmonia.spb.ru


03 May, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Opening of the 25th Eastern Festival
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Terem-Quartet





Klyuch Razumenia

Children's choir of TV and radio of St.Petersburg
Stanislav Gribkov - artistic director
Igor Gribkov - choirmaster

Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
Conductor - Valentin Lyashchenko
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Grigory Chernetsov - baritone
Anton Petryaev - baritone
Janina Kiyko-Charuyskaya - soprano
Tchaikovsky; Bortnyansky; Rachmaninoff; Dunaevsky; Glière; Pakhmutova; Tukhmanov


03 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Andrey Kazakov
Anniversary Evening

Dmitry Lupachev
Aleksandr Vasilev
Nikita Liutikov
Egor Bobnev
Alexander Zakharenko
Anna Kochegura
Evgeny Kultygin
Antony Mzilangve
Vladislav Zaporozhets
Damir Valiev
Timofey Zakharchuk
Vitalii Rumiantcev
Mikhail Gantvarg
Serafima Verkholat
Elena Serova
Dina Roynberg
Maria Kolayko
Natalia Matrenina
Nadezda Medvedeva
Nadezda Khadzheva
Alia Gazizullina
Olga Kochegura
Pavel Glazyrin


04 May, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Waltzs Evening
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Strauss; Suppe; Waldteufel


06 May, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Concert for veterans of the Second World War
St. Petersburg State University Students Choir
Edward Krotman - artistic director
Conductor - Vladislav Karklin
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, Excerpts from the "Sleeping Beauty"; Rubinstein: Waltz-capriccio; Shostakovich: Excerpts from the Jazz Suite No. 2; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Songs of the II World War


09 May, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Shostakovich. "Leningrad" Symphony
Conductor - Yuri Temirkanov


10 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
St Petersburg Modern Symphony Music
Conductor - Alexander Titov
Nikolay Belyaev - balalaika
Tatiana Kapustyan - percussion
Ilya Ioff - violin
Lidia Kovalenko - viola
Slonimsky; Bibik; Drukh; Tanonov


10 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Mariinsky Theatre Soloists


11 May, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Mikhail Gantvarg
Mozart: Adagio; Handel: Concerto grosso 5; Grieg: From Holberg's Time; Haydn: Violin Concerto in C Major; Rossini: Sonata No 3 for Strings in C major; Bartók: 6 Romanian Folk Dances


12 May, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Irina Mataeva - soprano
Yekaterina Sergeeva - mezzo-soprano
Alexander Trofimov - tenor
Sergey Romanov - baritone


13 May, Friday 5:00 pm
Grand Hall
All Prokofiev Piano Sonatas
Nika Melnikova - piano
Alexander Maslov - piano
Dmitry Pavliy - piano
Mikhail Benediktov - piano
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Alexander Pirozhenko - piano
Oleg Weinstein - piano
Sergei Redkin - piano
Nikolai Mazhara - piano
Prokofiev: Sonata No 1, Sonata No. 2, Sonata No 3, Sonata No. 4, Sonata No 5, Sonata No 6, Sonata No 7, Sonata No 8, Sonata No 9


14 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
All Symphonies of Carl August Nielsen
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Haydn; Nielsen


15 May, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Glinka, Borodin, Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov
Conductor - Pavel Petrenko
Oxana Shilova - soprano
Yuri Vorobyov - bass
Natalia Entelis - presenter
Glinka; Borodin; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov


15 May, Sunday 3:00 pm
Small Hall
St Petersburg composers tell stories
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Sergey Fedoseenko

Anastasia Udalova - director
Yulia Minkina - presenter
Alexei Tsyganov - gusli


18 May, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Andreas Fischer (Germany)
Organ Recital

Bach


18 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Baroque Masterpieces
Emilio Percan - violin (Germany)
Oriol Aymat Fusté - cello (Catalonia)
Luca Quintavalle - harpsichord (Italy)

Piani; Scarlatti; Vivaldi; Bach; Handel


19 May, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Overtures & Intermezzo from Italian Operas
Conductor - Massimiliano Caldi (Italy)
Alexander Malich - presenter
Puccini: Intermezzo from "Manon Lescaut"; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"; Leoncavallo: Intermezzo from "Pagliacci"; Verdi: Ouverture from "La forza del destino" ("The Force of Destiny"); Bellini: Norma, Overture; Rossini: William Tell Overture; Rota: Symphonic Suite from "The Leopard"


20 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Symphonic Dances
Conductor - Vladimir Altschuler
Míceál O'Rourke - piano
Schumann: Julius Caesar, Overture; Chopin: Piano Concerto No 2; Rachmaninoff: Symphonic Dances


21 May, Saturday 6:00 pm
Grand Hall
"Museum Night"
«FIRST-EVER»

18.00
«First Among Dances»
M. Estrin Chamber Orchestra

Artistic Director and Conductor - Dmitry KORYAVKO

STRAUSS, WEBER, KREISLER, SIBELIUS, TCHAIKOVKSY

19.00
Piano Recital No 1
Miceal O'ROURKE piano (Ireland)
SCHUMANN. Novelette No 1
SCHUBERT. Klavierstück D. 946 No1
FIELD. Sonata op 1 No 1
CHOPIN. Ballade No 1
BOLCOM. Ghost Rag No 1

20.00
«First Caprice»
Artistic Director and Conductor - Dmitry KORYAVKO
Soloists:
Ilya KOZLOV violin
Ekaterina BELAYA violin

PAGANINI. Caprice No 1 for Violin Solo
VIVALDI. Concerto for two Violins, Strings and Basso Continuo in a minor
"Winter" (Violin Concerto from "The Seasons")

21.00
«Project Orchestra»
Soloists:
Yaroslav ZABOYARKIN violin
Igor ZOLOTAREV violin
Dmitry GANENKO cello
Dmitry MASLOV piano
Alexander SATSENKO accordion
Vladimir KIRASIROV guitar
Ilya FINKELSTEIN double-bass

MASCAGNI, GRIEG, BRAHMS, MONTI - DINICU, LEGRAN, STING, ARANAZ, PIAZZOLLA, GALLIANO

22.00
«First Concert. First Love»
Dmitry PETROV violin
Dmitry KHRYCHEV cello
Daria SHAPOSHNIKOVA piano
RACHMANINOV. Elegiac Trio No 1
SHOSTAKOVICH. Piano Trio No 1

23.00
Alexander MASLOV
For the first time in jazz version for piano solo
TCHAIKOVSKY-MASLOV, GERSHWIN-MASLOV

00.00
«XX century. Composers - Pioneers»
St.Petersburg Symphony Orchestra's Artists Ensemble
Georgy DOLGOV flute
Nikolay MAZHARA piano
Mikhail KRUTIK violin
Alexandra ZUBOVA violin
Victoria VELKOVA violin
Dmitry CHERNYSHENKO viola
Elena GRIGOREVA cello
Enver MAKHAURI double-bass
Timur FEDOROV percussion
BOULEZ. Sonatine for Flute and Piano
In memory of composer
CAGE, "4'33"
RILEY. "In C"

01.00
«Neal Hefti and His Music»
MUSSORGSKY JAZZ ORCHESTRA
Musical Director - Sergey BORDANOV
Soloist - Yuri BOGATYREV saxophone

«Flight of the Foo Birds», «Duet, Li'l Darlin'», «Fantail», «Teddy the Toad», «Pensive Miss», «Cute», «After Supper», «Splanky», «The Kid From Red Bank»

02.00
«First Russian Musical Instrument»
ESSE-QUINTET
KHACHATURIAN, SCHNITTKE, DE FALLA, ZHELINSKY, KROMMER

03.00
First Soviet hitparades
SKY SWALLOW ENSEMBLE
Artistic Director - Daniil KOROLEV
PAULS, BABADZHANYAN, FELTSMAN, PETROV, PAKHMUTOVA, DUBRAVIN


04.00
First Hits of Cinema-Music
«Olympic Brass»
Artistic Director - Alexey STEPANOV
ROTA, BADELT, GLADKOV, ZATSEPIN, ARTEMEV

05.00
«Organ - First Among Equals»
Vladimir KOROLEVSKY
MENDELSSOHN, FRANCK, VIERNE, WIDOR, KOROLEVSKY


21 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Austrian Classics in Ensembles
Pavel Popov - violin
Dmitrii Khrychov - cello
Victoria Zimina - piano
Beethoven; Brahms


22 May, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Festival Opening
Conductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Denis Matsuev

XI International Festival "Musical Collection"

Rachmaninoff: Piano Concerto No 3; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique"


24 May, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Symphony No40
XI International Festival "Musical Collection"
Conductor - Hans Graf (Austria)
Conductor - Hans Graf (Austria)

Mozart: Symphony No.40; Schubert: Symphony No.9


25 May, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Battle of Jazz Pianists
XI International Festival "Musical Collection"
Igor Bril - piano
Valery Grokhovsky - piano
Sergey Zhilin - piano
Andrey Kondakov - piano
Vladimir Feyertag - presenter
Igor Bril - piano; Valery Grokhovsky - piano; Sergey Zhilin - piano; Andrey Kondakov - piano


26 May, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Charity Concert

International Festival of Children with Disabilities "Step Forward!" 
Conductor - Alexander Dmitriev
Levon Karapetyan - piano
Oleg Prykhnenko - piano
Saida Kalykova - piano
Alexei Stepanov - piano
Tatiana Alkvati - harp
Olga Golubeva - organ
Michel Tirabosco - panpipes (Switzerland)
Mozart: Piano Concerto No 19; Beethoven: Piano Concerto No 1; Faure: Ballade for piano and orchestra; Taktashvili: Piano Concerto No 1 (1st mov.); Ditters: Harp Concerto; Guilmant: Symphony for Organ and Orchestra (1, 3 mov.); Sarasate: Carmen Concert Fantasy


27 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Terem Quartet" & Poets
Terem-Quartet
Ivan Stavissky
Julian Henry Lowenfeld (USA)
Mikhail Kazinik (Sweden)
Bronislav Vinogrodsky
Yana Ivanilova
Yulia Makhalina
Rimsky-Korsakov; Glière; Gavrilin


28 May, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
"Two Unique Voices"
"Ave Maria"
Vladimir Miller - basso profundo
Ka Bo Chan - contratenor (Hong Kong)
Andres Uibo - organ (Estonia)
Mari-Liis Uibo - violin (Estonia)
Aare Tammesalu - cello (Estonia)


29 May, Sunday 4:00 pm
Grand Hall
21st International Festival "Musical Olympus"
Dimitris Botinis
Timofey Yakhnov
Juan Pérez Floristán
Julian Treveylan (France)
Levy Sekgapane (RSA)


31 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
Bach. Magnificat
ThePocketSymphony Soloist Ensemble

The Pocket Symphony Soloists Ensemble
Artistic director and conductor (violin, viola) - Nazar Kozhukhar
Elizaveta Sveshnikova - soprano
Anastasia Leonova - soprano
Sofia Fainberg - mezzo-soprano
Boris Stepanov - tenor
Ilya Mazurov - bass
Vladislav Pesin - violin
Fedor Stroganov - organ
J.-S. Bach: Sinfonia (Concerto) for Violin and Orchestra, Toccata and Fugue in D Minor, Suite for Orchestra No 3, Toccata, adagio and Fugue in C major BWV 564, Magnificat for Soloists and Orchestra


31 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Tribute to AnnaAkhmatova
St Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
St.Petersburg Youth Orchestra
Artistic director and chief conductor - Migran Agadzhanyan
Conductor - Alexander Titov
Alexandra Kabanova - soprano
Natalia Boeva - mezzo-soprano
Natalia Entelis - presenter
Falik; Evtushenko; Prokofiev; Lokshin


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia