RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

Repertoire

December 2015
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Jenkins. "Peacemakers"
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
St.Petersburg University Students and Graduates Choir
Children's choir of TV and radio of St.Petersburg
Conductor - Edward Krotman
Ekaterina Sannikova - soprano
Serafima Verkholat - saxophone
Chinghiz Osmanov - violin
Georgii Dolgov - bansuri, tin whistle, bass-flute
Vladimir Molodtsov - bagpipes
Dmitry Malygin - bass-guitar
Yuri Lebedev - percussion
Jenkins: "Peacemakers" for Choir and Orchestra


01 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Pavel Popov
Virtuosos of bow

Shostakovich; Schoenberg


02 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
"Bach and organ culture of Poland"

Organ Evening 
Witold Zalewski - organ
Bach; Surzyński; Nowowiejski; Przybylski


02 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
To the 150th anniversary of Nielsen and Sibelius
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov


03 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Eine kleine Nachtmusik
Haydn. "Farewell" Symphony
Beethoven. "Egmont"

Juozas Domarkas
Dmitrii Khrychov
Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Haydn: Cello Concerto in D Major, Symphony No.45 "Farewell"; Beethoven: Egmont Overture


03 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Albert Zhalilov
Recital

"Remolino" Ensemble

Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Sergey Oleshkovsky - guitar
Kirill Grigoriev - double bass


04 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Leif Ove Andsnes (Norway)
Recital

Beethoven: Sonata No 18; Sibelius: Kyllikki, three lyrical pieces for piano, "The Birch", "The Spruce" from "The Trees", "Forest Lake", "Song in the Forest", "Spring Vision" from 5 Sketches; Debussy: "La soirée dans Grenade", Les Trois Études pour Piano; Chopin: Etude in A flat Major, op. 29, Nocturne in F Major, op. 15 No 1, Ballade No. 4


04 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Taneyev
Lyadov
Rebikov

Victor Ryabchikov - piano


05 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Aleksander Gorodnitsky
Recital


05 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Grigory Kalinovsky & Sofia Gulbadamova
Sofia Gulbadamova - piano
Grigory Kalinovsky - violin
Faure; Poulenc; Franck


06 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Schubert. Symphony No 5
Mahler. Symphony No 5

Conductor - Alexander Dmitriev


06 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Opera without coulisses
"Sinyaya Ptitsa" Theatre
Anastasia Udalova - director
Elizaveta Zaryanskaya - soprano
Kristina Beznosova - mezzo-soprano
Sergey Ababkin - tenor
Elena Popova - presenter
Rossini: "The Barber of Seville"


06 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Evening Reflections
Style of Five Ensemble
Natalia Shkrebko - domra
Irina Ershova - gusli, domra-alto
Victor Semenkin - button accordion
Sergey Ruksha - balalaika-bass
Evgeny Stetsyuk - keyboard
Tchaikovsky; Glinka; Prokofiev; Grieg; Benda; Zolotaryov; Stetsyuk


07 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Evgeny Akhmedov - tenor
Sviridov; Gavrilin; Belov


08 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Bach. Weihnachts-Oratorium
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
LEGE ARTIS Chamber Choir
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Galina Sidorenko - mezzo-soprano
Oleg Losev - tenor
Boris Pinkhasovich - baritone
J.-S. Bach: Weihnachts-Oratorium; Mendelssohn: Vom Himmel hoch, cantata


08 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Polina Osetinskaya
Recital

Mozart; Chopin; Schubert; Wagner-Liszt


09 December, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Dunaevsky-gala
XVI International Festival "Admiralty Music"
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov


09 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Aleksandr Shustin
Recital

Míceál O'Rourke - piano
Schumann; Grieg; Brahms


10 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Galina Sidorenko
Recital

Stanislav Soloviev - piano
Vladimir Genttcelt - violin
Mikhail Radyukevich - guitar


11 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Waltz Evening
Conductor - Enkhbaatar Baatarzhavyn
Glinka; Tchaikovsky; Weber; J. Strauss II; R. Strauss; Sviridov; Khachaturian ; Dunaevsky; Tariverdiev; Petrov; O. Petrova


11 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
In Memory of Igor Uryash
Soloists of the St.Petersburg Camerata Orchestra
Oleg Pogudin
Valeria Stenkina
Alexey Ludevig
Alexei Massarsky
Sergey Slovachevsky
Pavel Raykerus
Oleg Weinstein
Stanislav Soloviev


12 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Concert-Dedication of Muslim Magomaev
Tauric Symphony Orchestra
Vladimir Samsonov - baritone
conductor - Mikhail Golikov


12 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Anniversary concert

Aleksandr Shustin - violin
Daniil Meerovich - viola
Viktor Lisniak - violin
Semen Kovarskiy
Ensemble of the St. Petersburg Symphony Orchestra
Evgeny Izotov - piano
Shostakovich; Fleisher


13 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Yuja Wang (China)

Festival Opening
XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"

Tchaikovsky: Piano Concerto No 2; Sibelius: Symphony No.2


13 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Geniuses of German Music
Anna Kozachek - soprano
Elizaveta Senatorova - soprano
Konstantin Shcherbenko - tenor
Ilya Chirskov - piano
Alexander Galitsky - presenter
Konstantin Zeliger - piano part
J.-S. Bach; Schumann; Wagner


13 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Schubert, Schumann, Schnittke
Music for Choir

St Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov


15 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Boris Berezovsky
Recital

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"

Beethoven: Sonata No 13; Grieg: Nine Lyric Pieces - "Butterfly", "Cradle Song", Halling, "March of the Dwarfs", "Solitary Traveler", Nocturne, "Phantom", "Homeward", "Wedding Day at Troldhaugen"; Tchaikovsky: "Dumka", February, April, July, August,, September, December from "The Seasons"; Balakirev: "Islamey"


15 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
Dmitry Ganenko
Stanislav Soloviev
Tchaikovsky; Myaskovsky; Rachmaninov


16 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Laureates of The 15th International Tchaikovsky Competition
XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Conductor - Nikolay Alexeev
Andrei Ionita - cello (2015, 1st prize)
Lukas Geniušas - piano (2015, 2nd prize)
Anna Tsybuleva - piano
Conductor - Nikolay Alexeev
Andrei Ionita - cello (2015, 1st prize); Lukas Geniušas - piano (2015, 2nd prize); Anna Tsybuleva - piano
Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Brahms: Piano Concerto No 2


16 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Terema" National Orchestra
"Iveria"
Artistic director and conductor - Andrey Dolgov
Aydar Gaynullin - accordion
Tina Kuznetsova - vocal
Irakli Rusia - vocal
Vardan Arutyunyan - duduk
Anastasia Titova - vocal
Ilya Gindin - clarinet


18 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
The Swingle Singers (UK)
XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
The Swingle Singers (UK)
Conductor - Alexey Nyaga
Conductor - Alexey Nyaga


18 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Aylen Pritchin
Recital

Lukas Geniušas - piano
Schubert; Desyatnikov; Tchaikovsky; Stravinsky - Dushkin


19 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolai Alexeev
Soloist - Alina Pogostkina (Germany)

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"

Sviridov: Small Triptych for Orchestra; Sibelius: Violin Concerto; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique"


19 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
Symphony Orchestra of the St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School
Artistic director and conductor - Arkady Steinlucht
Anastasia Farrahova - violin
Sergei Redkin - piano
Ivan Sendetsky - cello


20 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Ildar Abdrazakov
Recital

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Ildar Abdrazakov - bass
Mzia Bachturidze - piano
Ildar Abdrazakov - bass; Mzia Bachturidze - piano
Glinka: "Traveling Song" from "Farewell to St.Petersburg" Song Cycle, "I Recall a Wonderful Moment", "In the Blood Burns the Fire of Desire"; Tchaikovsky: "None but the Lonely Heart", "Cradle Song", "Don Juan's Serenade"; Mussorgsky: "Songs and Dances of Death"; Liszt: Sonetti del Petrarca; Ravel: Don Quichotte à Dulcinée, song cycle; Faure: "Après un rêve", "Fleur Jetée"


20 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Schubert
String Quartet
Ekaterina Sannikova - soprano
Konstantin Shcherbenko - tenor
Togriy Bazhakin - baritone
Nikolai Mazhara - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano part
Elena Melnikova - piano part
Natalia Entelis - presenter


20 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Schubert, Tchaikovsky, Shostakovich
XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Atrium-Quartet
Sergey Malov
Anton Ilyunin - violin
Dmitry Pitulko - viola
Anna Gorelova - cello
Dmitry Eremin - cello


21 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Olga Peretyatko
Recital

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Olga Peretyatko - soprano
Alexander Ghindin - piano (Laureate of The 10th International Tchaikovsky Competition -1994, 4th prise)
Olga Peretyatko - soprano; Alexander Ghindin - piano (Laureate of The 10th International Tchaikovsky Competition -1994, 4th prise)
Tchaikovsky: "Cradle Song", "Was I Not a Little Blade of Grass in the Meadow?", "The Cuckoo", "Amid the Din of the Ball", "Does the Day Reigh?"; Rachmaninov: "Lilacs", Vocalise, "How Fair this Spot", "Do Not Sing, My Beauty", Spring Waters", Élégie"; Verdi Liszt: Concert Paraphrase on the Miserere from "Il Trovatore"; Rossini: Fiorilla's aria from "Il turco in Italia", Fiorilla's recitative and aria from "Il turco in Italia", Strofe dImprovviso di Corinna from "Il viaggio a Reims", Semiramide's Cavatina from "Semiramide"


21 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Peter Donohoe (UK)
Recital

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"

Mozart; Ravel; Rachmaninov


22 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alexander Dmitriev
Soloist - Peter Donohoe (UK)

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"

Sibelius: Symphony No.1; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Tchaikovsky: Italian Capriccio


22 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Italy
Barocco Concertato Ensemble
Maria Krestinskaya - violin
Anna Dmitrieva
Konstantin Yakovlev - baroque oboe, baroque basson
Ekaterina Byazrova
Daniil Vedernikov - stage director
Yana Voinova - choreography


23 December, Wednesday 3:00 pm
Small Hall
New Years Concert
"Northern Sinfonietta"
Alexei Yemelyanov - presenter
Mozart; Tchaikovsky; Sarasate; Rota; Piazzolla; Strauss


23 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
To the 100th anniversary of Sviridov
XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Petr Migunov - bass
Margarita Petrosyan - piano part
Valentina Nemkova - piano part
Olesya Petrova - mezzo-soprano; Petr Migunov - bass
Sviridov: Songs after R.Burns, Songs on Lyrics by A.Blok


25 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikosvky
"Iolanta", concert-performance

XVI International Winter Festival "ARTS SQUARE"
Petersburg Chamber Choir
Conductor - Pavel Bubelnikov
Lianna Haroutounian - soprano (France)
Pavel Černoch - tenor
Alexei Markov - baritone
Mikhail Kazakov - bass
Vladislav Sulimsky - baritone
Fedor Kuznetsov - bass
Galina Sidorenko - mezzo-soprano
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Andrey Zorin - tenor
Conductor - Pavel Bubelnikov


26 December, Saturday 3:00 pm
Grand Hall
The Snowman
Conductor - Simon Chalk (UK)
Egor Maksimov - descant
Sergey Parshin
Christmas music (Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov); Howard Blake: The Snowman, music from cartoon (with a demonstration of animated film on the screen)


26 December, Saturday 3:00 pm
Small Hall
J.-S.Bach
"Vox magica" Ensemble
Olga Sacharova - mezzo-soprano
Maria Petrova - harpsichord, organ
Elizaveta Petrova - violin
Olga Obraztsova - flute
Denis Satushev - cello
Irina Bevzenko - presenter


26 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Paulavičius Youth Symphony Orchestra
Paulavičius Youth Symphony Orchestra
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
Artistic director and conductor - Alexei Vasiliev
Elena Klass - harp
Aglaya Shuplyakova - flute
Elizaveta Sveshnikova - soprano
Ekaterina Krasko - soprano
Mozart; Yekimov; Mendelssohn


27 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
The Snowman
Conductor - Simon Chalk (UK)
Egor Maksimov - descant
Sergey Parshin
Christmas music (Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov); Howard Blake: The Snowman, music from cartoon (with a demonstration of animated film on the screen)


27 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
European Christmas music

Organ Evening 
Daniel Zaretsky
Bach; Broitigam; Daquin; Johnson; Marchand; Widor; Vierne; Messiaen


27 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Magical Wonders at Christmas Night
"Cantilena" Chamber Choir
Svetlana Abdulova - artistic director
Anastasia Titova - soloist (soprano)
Piruet Choreographic Ensemble
Valentina Titova - Artistic director
Yulia Minkina - presenter


27 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven All Piano Sonatas Concert Series
Peter Laul


28 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Andrey Petrov Music Evening
"Skomorokhi" Chamber Russian Orchestra
Victor Akulovich - Artistic director




Eugenia Sadovnikova - violin
Manana Gogitidze - mezzo-soprano
Anna Malysheva - soprano
Mikhail Lukonin - baritone


29 December, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
Strauss-Gala
Festive Concert

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Alina Alexeeva - soprano
Andrey Danilov - baritone
Valery Matveev - tenor


31 December, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
New Years' Eve Concert

Conductor - Nikolay Alexeev
Pavel Popov - violin
Lev Klychkov - violin
Ilia Kozlov - violin
Vasily Chernichka - bassoon
Mark Kreshchenskyi - bassoon
Maksim Ignatev - trombone
Dmitry Terentyev - flute
Olga Viland - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Kuelyar - flute
Artem Chirkov - double-bass
Marina Vorozhtsova - flute
Anna Makarova - harp
Denis Sukhov - clarinet


31 December, Thursday 3:00 pm
Small Hall
New Years' Eve Concert
"Crossmusic" Ensemble
Stanislav Chigadaev - piano
Yoel Gonzalez - percussia
Grigory Voskoboynik - double bass
Tchaikovsky; Borodin; Dvořák; Rubinstein; Legrand; Piazzolla; Jobim


31 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Operetta in Tango Style
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Kálmán; Lehár; Stolz; Gilbert; Raimonds; Dostal


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia