What's on

20
February, 2014
7:00 pm, Thur
Gubaidulina, Brahms Chamber music Evening
Season Ticket No 2-th Chamber music Evenings
Hugo Ticciati - violin; Dmitry Eremin - cello; Henrik Måwe - piano (Sweden); Semen Klimashevskiy - violin; Victor Rogatin - viola
Schnelzer; Auerbach; Brahms; Gubaidulina; Schnelzer; Auerbach; Brahms; Gubaidulina
21
February, 2014
7:00 pm, Fri
My French Spring. Jazz Evening
St.Petersburg Symphony Orchestra's Soloists Ensemble
conductor - Anatoly Schura (Estonia)
Andrey Kondakov - piano; Olivier Ker-Ourio - blues harp (France); Vladimir Volkov - double-bass; Garry Bagdasaryan - percussion; Vyacheslav Gayvoronsky - trumpet; Kseniya Rappoport - vocals; Leonid Sendersky - saxophones
21
February, 2014
7:00 pm, Fri
Russian romance evening
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director - Vladimir Fonin
Nikolai Shamov; Sergey Kochetov
Glinka; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Mussorgsky; Zubov; Petrov; Dubuque; Varlamov; Obukhov; Steinberg; Malashkin; Prigozgin; Sheremetev; Bulakhov
22
February, 2014
7:00 pm, Sat
Two centuries of Russian Waltz
Conductor - Maxim Fedotov
Tchaikovsky; Rubinstein; Glazunov; Sviridov; Prokofiev; Ovchinnikov; Tariverdiev; Shostakovich; Khachaturian ; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade
22
February, 2014
3:00 pm, Sat
22
February, 2014
7:00 pm, Sat
Krzysztof Penderecki To the 80th anniversary of composer
Season Ticket No 10-th Anniversary
Ilya Ioff - violin; Lydia Kovalenko - viola; Anton Andreev - cello; Evgenii Krivoshein - clarinet; Alexei Glazkov - piano; Vyacheslav Lebedev - French horn
Penderecki: , , , ,
23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Two centuries of Russian Waltz
Season Ticket No 11-th Family concert
Conductor - Maxim Fedotov
Natalia Entelis - presenter
Tchaikovsky; Rubinstein; Glazunov; Sviridov; Prokofiev; Ovchinnikov; Tariverdiev; Shostakovich; Khachaturian ; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Russian Horn Capella
Russian Horn Capella
Artistic director - Sergey Peschansky
Beethoven; Grieg; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini; Rossini; Purcell; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière; Glinka; Beethoven: Ode to Joy (part 4) from Symphony No. 9; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini: "Ave Maria"; Rossini; Purcell; Beethoven; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière: "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Glinka; Grieg
23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Baba Yaga.
Musical ghost stories
Lecture-concert
Season Ticket No 13-th Big music for the smallest children
Rondo Children Theatre
Svetlana Serval (director)
Blockflute Ensemble (Art School in the Petrogradskaya station)
Alexander Kiskachi (flute)
Students of the St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School, St.Petersburg Art Lyceum and the St. Petersburg Lyceum of Music
Natalia Nezhuta - mezzo-soprano; Yuri Vlasov - bass; Dmitry Zhuchenko - piano
Yulia Minkina - presenter; Valentina Titova - choreografer; Alina Komarkova - piano part; Anna Braginskaya - piano part; Victoria Starovoytova - piano part; Evgeny Morozov - piano part
Grieg; Glinka; Mussorgsky; Saint-Sans; Cassado; Sapgir; Nakada; Tseslyukevich; Zhuchenko
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Jazz Music Evening Dedicated to Karl Mingus
St. Petersburg Jazz Ensemble
Evgeny Ponomarev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Igor Timofeev (viola/tenor saxophones)
Andrey Polovko (saxophone)
Conductor - Sergey Bogdanov
Sergey Dolzhenkov (thrombone)
Pyotr Miheev (percussion)
25
February, 2014
7:00 pm, Tue
Mikhail Gantvarg and SoloistsofSt.Petersburg Special prices for concert
Soloists of St.Petersburg Ensemble
J.-S. Bach; Mozart; J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 4, The Concerto for Oboe, Violin and Chamber Orchestra; Mozart: Adagio, Violin Concerto No 5; J.-S. Bach: Violin Concerto in E major; Mozart: Divertimento in D major
25
February, 2014
7:00 pm, Tue
Grad-Quartet Ensemble
Grad Quartet
Gennady Belov (balalayka)
Andrey Vanchugov (alto domra)
Alexander Soshnikov (accordion)
Andrey Antipov (double-bass-balalaika)
Olga Pudova - soprano
26
February, 2014
7:00 pm, Wed
Destinies and roles.
Vladimir Vaneev
Vocal Recital
Season Ticket No 6-th Destinies and roles
Irina Vaneeva - soprano; Vera Maslova - soprano; Tamara Goreglyad - mezzo-soprano; Svetlana Kapicheva - mezzo-soprano; Rebekka Magomedova - piano part; Irina Sharapova - piano part and comments
Verdi; Mussorgsky; Tchaikovsky; Verdi: Don Carlos, , Rigoletto; Tchaikovsky: "Eugene Onegin", , ; Mussorgsky: "Boris Godunov"
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia