What's on

Repertoire

December 2024
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
An evening in the rhythms of samba and more

Ensemble of soloists of the Jazz philharmonic hall
Konstantin Maminov - saxophone
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Vladimir Kozlov - double bass
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Jobim; Mendez; De Abreu; Bonfa; Bagirov


02 December, Monday 6:00 pm

"The thunder of victory, ring out!"
Prince G.Potemkin-Tavrichesky and music


Natalia Bakhareva - lecturer


03 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Poulenc. La voix humaine


Conductor - Artem Abashev
Stéphanie d'Oustrac - mezzo-soprano (France)
Alexander Kashpurin - piano


03 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky. "Souvenir de Florence"

Evgenii Ryzhkov - double bass
Lev Klychkov - violin
Dmitrii Khrychev - cello
Vera Vasileva - violin
Argine Stepanian - violin
Aleksei Bogorad - viola
Aleksandr Chizhov - viola
Taras Trepel - cello
Mikhail Glazychev - double bass
Bottesini: Introduction et Variations sur le Carnaval de Venise, Concert duet for cello and double bass with orchestra on themes from Bellinis opera The Puritans, Gran Duo Concertante for violin, double bass and orchestra; Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"


03 December, Tuesday 6:00 pm

The sounds and the silence of the siege

Vladimir Pyankevich - lecturer


04 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Masterpieces of film music

Russian State Symphony Orchestra of Cinematography
Conductor - Sergey Skripka
Ramirez; Rodriguez; Bart; Anderson; Conrad; Rota; Mancini; Norman; Kizhaev; Kolmanovsky; Artemyev; Lebedev; Dashkevich; Pakhmutova; Lebedev; Gladkov; Artemyev; Ptichkin


04 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Ultimum Trio
To the 10th anniversary of the ensemble

A Vernissage of Chamber Ensembles

"Ultimum Trio" (Piano Trio of the St.Petersburg Philharmonic Society)
Stanislav Solovyov
Vladimir Shuliakovskii - violin
Nikita Zubarev - cello
Dvořák: Piano Trio No. 3 in F minor; Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"


04 December, Wednesday 6:00 pm

Musical tastes of the "Russian Hamlet"
Paul I and his time


Aisulu Shukurova - lecturer


07 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. The Sleeping Beauty suite


Conductor - Maxim Alexeev
Denis Sukhov - saxophone
Prokofiev: Symphony No 7; Glazunov: Concert Waltz No 1, Saxophone Concerto; Tchaikovsky: Suite from the Sleeping Beauty


07 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Henryk Wieniawski, Henri Vieuxtemps, Fritz Kreisler

Ravil Islyamov - violin
Svetlana Ponomareva - piano
Wieniawski: "Legende", Polonaise de concert in D major, Op. 4; Vieuxtemps: Rondino; Kreisler: Praeludium and Allegro in the style of Pugnani, "Tempo di marcia"; Brahms: Violin Sonata No. 3; Khachaturian : Song Poem "In Honor of the Ashugs"; Gershwin - Frolov: "Porgy and Bess" Fantasia


08 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Prokofiev. Symphony No. 7



Conductor - Maxim Alexeev
Natalia Entelis - presenter
Mozart: Overture to the opera "La finta semplice"; Saint-Sans: Le carnaval des animaux; Prokofiev: Symphony No 7


08 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Schubert, Schumann
Chopin, Liszt


Peter Laul - piano
Alexei Koptev - viola
Ivan Vasiliev - baritone
Elena Spist - piano
Alisa Bratslavskaya - piano
Alexander Galitsky - presenter
Schubert; Schumann; Chopin; Liszt


09 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Evening of early music

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Victoria Evtodieva
Maria Shulyakovskaya
Vladimir Shuliakovskii - violin
Fedor Shulyakovsky
Praskovia Shulyakovskaya
Music of the Bach family


10 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Alexey Sokolov
Piano evening


J.-S. Bach - Brahms: Ciaccona from Partita for Solo Violin No. 2; Rachmaninoff: Variations on a Theme of Corelli; Haydn: Keyboard Sonata in G minor; Prokofiev: Sonata No. 2


11 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Star Everyday"

Irina Sharapova - presenter
Scenes from operas
Verdi; Leoncavallo; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov


12 December, Thursday 6:00 pm

Gostilitsy Estate
Golitsyn Musicians' Shelter


Natalia Sidorova - lecturer


14 December, Saturday 12:00 pm

Images of northern folklore in "Ruslan and Lyudmila" by A.Pushkin and its reflection by M.Glinka

Yulia Moshnik - lecturer


15 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Two Scarlattis
Alessandro opera maestro and Domenico clavier maestro


Alexander Pirozhenko - piano
Anastasia Sinkevich - soprano
Tatiana Neviardovskaya - mezzo-soprano
Artem Arutynov - tenor
Peter Ivanov - bass
Alyona Muzaleva - piano
Anastasia Kupranets - piano
Natalia Entelis - presenter


15 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Carols of the Christmas service

"Konevets Quartet"
Igor Dmitriev - artistic director
Maxim Mostovoy - tenor
Julian Danshin - tenor
Egor Bogorad - baritone
Adrian Zykov - vocals


16 December, Monday 6:00 pm

Music of the Grand Tour
Travel of Grand Duke Pavel Petrovich and Grand Duchess Maria Feodorovna to Europe


Natalia Bakhareva - lecturer


17 December, Tuesday 6:00 pm

The Echoes of Leningrad
Citys musical institutions in evacuation


Julia Kantor - lecturer


18 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Alexandra Andreeva - violin
Alexei Popov - viola
Vladimir Virok-Stoletov - cello
Aleksei Ivanov - double bass
Mikhail Blekher - piano
Beethoven: Violin Sonata No 1; Brahms: Violin Sonata No 1 in G major; Schubert: "Trout" Piano Quintet ("Forellenquintett")


18 December, Wednesday 6:00 pm

Fritz Stiedry

Nadezhda Markaryan - lecturer


19 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven. Violin Romance No. 2
Symphony No. 8


"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Sergey Slovachevsky - cello
Sandra Shinder - violin
Mozart: Symphony No 33; Beethoven: Violin Romance No 2, Symphony No 8; Haydn: Cello Concerto


20 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Haik Kazazyan (violin)

Bach: Partita; Ysaÿe: Two sonatas for solo violin; Paganini: Caprices (selected); Milshtein: "Paganiniana"


21 December, Saturday 12:00 pm

Music in the life of A.S.Pushkin and his heroes

Nadim Aidarov - lecturer


22 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Boys choir of the Glinka choral college

Boys choir of the Glinka choral college
Artistic director, conductor - Vladimir Begletsov
Tchaikovsky: 16 Children's songs; Rachmaninoff: Six choirs for children's voices with piano; Taneyev: Fragments from 16 choirs for male choir to poems by K.Balmont, Fragments from 12 a cappella choirs for mixed choir to words by Y.Polonsky (first book)


25 December, Wednesday 6:00 pm

Musical culture of Russia during the reign of Alexander I

Mikhail Aleinikov - lecturer


28 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Evening of Russian fantasies

Tatiana Potyomkina - domra
Eugeny Zhelinsky - balalaika
Oleg Vainstein - piano
Rimsky-Korsakov: Dance of the Buffoons from the Opera "The Snow Maiden"; Stravinsky: "Russian Dance" from "Petrushka"; Rachmaninoff: "Dance of the Gypsies" from the opera "Aleko"


29 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year's tales about the bell boy and others

Irina Chizhik - artistic word
Julia Labutina - sand animation artist
Alexei Chizhik - vibraphone
Filipp Meshcheryakov - double bass
Konstantin Polyakov - piano
Irina Smuckul - presenter
"Town in a snuffbox"; "Carlson's New Year's Adventures"


29 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Evening of music by baroque composers for two harpsichords

Mikhail Blekher - harpsichord
Andrey Kolomiytsev - harpsichord
J.-S. Bach; Rameau; Couperin; Marais; Charpentier


30 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Evening of music for duduk

Argishty - duduk (Armenia)


31 December, Tuesday 3:00 pm
Small Hall
Alexander Lubyantsev
Piano recital



Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia