What's on

Repertoire

November 2024
www.philharmonia.spb.ru


01 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Closing of the XV International Chamber Performance Festival Silver Lyre

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Andrey Rostsik - violin
Inga Dzektser - piano
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt, Concerto for Violin, Piano and Strings, Music from "Midsummer Night's Dream", String Symphony No. 10


02 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Nikolay Alexeev
In memoriam maestro Yuri Temirkanov


Schumann: Piano Concerto; Brahms: Symphony No.2


03 November, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"In the land of cartoons"
Music from the cartoon Well, wait a minute!

Olympic Brass Ensemble
Anna Mikhalkova - presenter


03 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Shostakovich. Symphony No. 10


Conductor - Dimitris Botinis
Dmitry Shishkin - piano
Mozart: Piano Concerto No 20; Shostakovich: Symphony No 10


03 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Alexander Lubyantsev
Piano evening



04 November, Monday 3:00 pm
Small Hall
"Blizzard". "Coat"

Ksenia Gavrilova - piano
Natalia Lisanova - piano
Alexandra Korobkina - violin
Boris Nikonov - percussion
Ilya Izmailov - cello
Viktoriya Romanova - soprano
Daria Gavrilova - soprano
Konstantin Efimov - tenor
Sergey Chepurcko - bass-baritone


05 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
To the 85th anniversary of the birth of B.Tishchenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
The conductor will be announced later
Alexei Vasiliev - cello
Tishchenko: Cello Concerto No. 1, for solo cello, 17 wind instruments, percussion, and harmonium, Symphony No. 6, Fragments of music from the ballet Yaroslavna


05 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Flute Concertos

Mozart: Flute and Harp Concerto; Fétis: Flute Concerto in B minor; Gluck: Flute Concerto in G major; Vivaldi: "La Primavera", Concerto In E Major for Violin, String Orchestra and Continuo, "Winter" from "The Seasons"


05 November, Tuesday 6:00 pm

The music of besieged Leningrad in the works of fine art

Irina Mamonova - lecturer


06 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Aleksandr Shustin - violin
Ian Tomilov - violin
Iuliia Tomilova - violin
Daniil Meerovich - viola
Semen Kovarskiy - cello
Olesya Morozova - piano
Mozart: Kegelstatt-Trio; Atterberg: Suite for violin and viola; Webern: Langsamer Satz; Dvořák: Piano Quintet


06 November, Wednesday 6:00 pm

The Emperor plays the violin
Music at the court of Peter III


Natalia Bakhareva - lecturer


07 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Piano evening

PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Igor Rogalev - composer
Igor Petrov - piano
Arina Petrova - piano
Works by composers of musical dynasties
J.-S. Bach; Mozart; Strauss; J. Strauss I; J. Strauss II; Rachmaninoff; Holst; Rogalev; Czerny


08 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music for wind instruments

Alexander Petrov - flute
Irina Dogueva - clarinet
Peter Popov - bassoon
Alexander Petrov - french horn
Alexander Kashpurin - piano
Glinka: Trio Pathétique; Rimsky-Korsakov: Quintet in B-flat major


09 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Ensemble of Violinists "Virtuosos of Yakutia"


Larisa Gabysheva - artistic director
Stanislav Afanasenko - artistic director
Instrumental miniatures
J.-S. Bach; Vivaldi; Paganini; Tchaikovsky; Mendelssohn; Sarasate; Rachmaninoff; Khachaturian ; Monti; Piazzolla


09 November, Saturday 12:00 pm

Composing a soundtrack for A.S. Pushkins little tragedy Mozart and Salieri

Roman Nasonov - lecturer


10 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Mozart



Evgenia Chernysheva

Polina Kozyritskaya - viola

Natalia Steyt - piano
Irina Sharapova - piano
Alexander Galitsky - presenter
Mozart


10 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Ivan Sendetsky (cello) and Olesya Morozova (piano)

Faure: Cello Sonata No. 1; Britten: Cello Sonata; Chopin: Cello Sonata in G minor, Op. 65


12 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov


13 November, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Francesco Ommassini (Italy)


Soloists will be announced additionally
Brahms: Double Concerto for violin and cello; R. Strauss: Also sprach Zarathustra


13 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
A Tribute to Rachmaninoff
Piano music evening


Evgeny Izotov - piano
Alexander Kashpurin - piano


13 November, Wednesday 6:00 pm

Nikolai Malko

Nadezhda Markaryan - lecturer


14 November, Thursday 6:00 pm

"...Trigorskoye, where joy greeted me so many times!"
Music in the Osipov-Wulf house


Anna Konivets - lecturer


15 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Moscow Philharmonic Orchestra

Moscow Philharmonic Orchestra
Conductor - Yuri Simonov
Elena Tarosyan - violin
Wagner: Overture from Die Meistersinger von Nürnberg; Tchaikovsky: Violin Concerto; Brahms: "Symphony in Dance" ("Hungarian dances" Nos. 1-21)


16 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
The Orchestra of the Novaya Opera Theatre

The Orchestra of the Novaya Opera Theatre
Choir of the Novaya Opera Theatre
Conductor - Fedor Lednev
Rott: Suite in B-flat major, Symphony No. 1; Bruckner: Helgoland, cantata for male choir and orchestra, Psalm 150 for voice, mixed chorus, orchestra


17 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
The Mendelssohns, brother and sister
Felix and Fanny


Elizaveta Ukrainskaya - piano
Daria Gavrilova - soprano
Evgenia Ivanova - mezzo-soprano
Lydia Efimovich - piano
Natalia Entelis - presenter


17 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Symphonic dances

Piano duet
J.-S. Bach: Concerto for 2 Harpsichords in C major; Rachmaninoff: Symphonic dances for two pianos; Gershwin: Rhapsody in blue; Bernstein


18 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
Taneyev Quartet

Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - violin
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Artem Vargaftik - presenter
Shostakovich: String quartet No. 15


18 November, Monday 6:00 pm

Angelika Kauffmann
About the crossroads between painting and music


Lyudmila Frolova - lecturer


19 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Vladimir Spivakov
Soloist Denis Matsuev

For the conductor's anniversary


Rachmaninoff: Piano Concerto No 2, Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra, Symphonic Dances


19 November, Tuesday 6:00 pm

Siege fates of Leningrad composers

Alexandra Savelyeva - lecturer


20 November, Wednesday 6:00 pm

The author of the libretto is the Empress
Music at the court of Catherine II


Natalia Bakhareva - lecturer


22 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
"Who is equal to me in my singing power"
Young voices of Russia. Concert-competition

Irina Sharapova - presenter


23 November, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Italy



23 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Vadim Palmov
Piano evening


Schubert: Four moments musicaux


23 November, Saturday 12:00 pm

Pushkin Tchaikovsky Napravnik
Operas "Eugene Onegin", "The Queen of Spades", "Dubrovsky", "Mazepa" in the capital's Imperial Opera


Nadim Aidarov - lecturer


24 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
"Alfred Schnittke: new or classic?"


Conductor - Felix Korobov
Yaroslav Timofeev - presenter
Schnittke: Symphony No. 1, Gogol Suite


24 November, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Singing Strings
String Instruments




Arseny Gazizov - double bass


Auerquartet
Elina Drukh - violin
Sandra Patrikeeva - violin

Tatiana Tutynina - cello
Valeria Sapkevich - violin
Timofey Uvarov - violin, viola
Artemy Ilyashevich - cello
Irina Smuckul - presenter
Dvořák; Brahms; Mozart; Bartók; Weinberg; Dunaevsky; Strauss; Mirzoev


26 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Sviridov. "Petersburg"
"A Russia Flying Away"


Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Victor Akulovich - Artistic director
Sergey Zykov - baritone


27 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Artists of St.Petersburg Symphony Orchestra




Aleksandr Shustin - violin
Mikhail Krutik - violin
Iuliia Tomilova - violin
Daniil Meerovich - viola
Nikolai Mazhara - piano
Milhaud: Sonata for two violins and piano; Homilius: Quartet for horns; Dvorak: Terzetto for two violins and viola; Thuille: Sextet for piano and wind quintet; Impulse Percussion: Medley


28 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven. Sonata No. 14
Mussorgsky. Pictures at an Exhibition


Ilya Yakushev - piano
J.-S. Bach: Partita for clavier No 1; Beethoven: Sonata No. 14; Ravel: Sonatine; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition


28 November, Thursday 6:00 pm

"I am writing the story of my life..."
Music of the Kiryanovo estate by E.Vorontsova-Dashkova


Anastasia Alexandrova - lecturer


29 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Requiem


St. Petersburg State University Students Choir

Conductor - Andrei Anikhanov
Rimsky-Korsakov: Mozart and Salieri, opera in one act; Mozart: Requiem


29 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
Wolfgang Amadeus Mozart

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Lydia Kovalenko - violin
Nikolai Mazhara - piano
Mozart: Piano Concerto No 20, Symphony No.40, Concertante for two violins and string orchestra in D major (Sonata K.448)


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia