What's on

Repertoire

December 2023
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Rimsky-Korsakov, Glazunov, Tchaikovsky, Mussorgsky


Conductor - Anatoly Rybalko
Aleksandr Shustin - violin
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Glazunov: "Meditation"; Tchaikovsky: "Reflection"; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition


01 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Schubert. Quintet "The Trout"
Frank. Piano Quintet


Inga Dzektser - piano
Anna Fenster - violin
Andrey Rostsik - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Evgenii Ryzhkov - double bass


02 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Cinema music

Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
Zatsepin: Medley from the films "Ivan Vasilyevich changes his profession", "The Caucasian captive", "Operation "Y" and other adventures of Shurik", Charleston from the movie "June 31"; Minkov: Music for the cartoon "In the port"; Gladkov: "Song of wild guitars" from the movie "New Year's adventures of Masha and Vitya"; Stone: "Cha-cha-cha Jamaica" from the cartoon "Well, Just You Wait!"; Kancheli: Music from the movie "Kin-dza-dza"; Pakhmutova Kolker: Music from the movie "Girls"; Kizhaev: "Fortune Teller" from the movie "Golden Mine"; Badelt Zimmer: Music from the movie "Pirates of the Caribbean"; Williams: The Imperial March from the movie "Star Wars"; Horner: Music from the movies "The Legend of Zorro", "Titanic"; Goldsmith: Music from the movie "The Mummy"; Brown: "I Got You" from the movie "K-9 Dog Work".; Parker: Music from the movie "Ghostbusters"; "Royal Crown Revue": Music from the movie "Mask"


02 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"In a brazilian mood"

Ensemble of soloists of the Jazz philharmonic hall
Konstantin Maminov - saxophone
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Vladimir Kozlov - double bass
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Jobim: Mendes;, "Brasil", "How Insensitive", "Felicidade", "Little boat", "One note Samba", "No more blues", "Desafinado", "So dance samba"; onfa: "Samba de Orpheus", "Manha di Carnlval"; Bagirov: "Swan Bossa"; De Abreu: "Tico-Tico"


03 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Bach. Brandenburg Concerto No. 3

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Ilia Kozlov - violin
Igor Zolotarev - violin
Dmitrii Khrychev - cello
Natalia Entelis - presenter
Corelli: Christmas Concerto; J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Schnittke: Concerto grosso No 1


03 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Knaifel. To the 80th anniversary of the composer
Mozart, Stravinsky


St.Petersburg Conservatory Chamber Orchestra
Conductor - Arkady Steinlucht
Knaifel: "The Prayer of St Ephraim the Syrian", This Child for chamber orchestra, "Petrograd"; Mozart: Divertimento; Stravinsky: Concerto in D "Basel" for String Orchestra


03 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
"Male and Feminine", or The Concord of Opposites

Olesia Tertychnaia - flute
Oleg Vainstein - piano
Artem Isaev - oboe
Nikita Liutikov - clarinet
Denis Sukhov - piccolo clarinet
Valery Lappo - reciter
Texts by Maria Kharyukova
Clara Schumann: Three romances for flute and piano; Miriam Hyde: Sonata for flute and piano; Madeleine Dring: Trio for flute, oboe and piano; Fikret Amirov: Six pieces for flute and piano; Samuel Zman: Sonata No. 2 for flute and piano; Amilcare Ponchielli: Quartetto for 4 Winds with Pianoforte


04 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Russian romance: Gurilev, Varlamov

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Yekaterina Shimanovich - soprano
Irina Mataeva - soprano
Dmitry Voropaev - tenor
Olesya Gordeeva - soprano
Varlamov; Gurilyov; Andreev; Glinka; Russian folk songs


04 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Peter Laul and Pavel Raykerus
Piano duet


Stravinsky: The Rite of Spring; Milhaud: Le boeuf sur le toit; Ravel: Mother Goose; Ravel - Gryaznov: "Daphnis et Chloé", ballet suite


05 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No.1 "Winter Dreams"


Conductor - Anatoly Rybalko
Boris Andrianov - cello
Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams", Variations on a Rococo Theme, Italian Capriccio


05 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Double Bass Music Evening

Evgenii Ryzhkov - double bass
Evgeny Izotov - piano
J.-S. Bach: Cello suite No 1; Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano; Bottesini: Grande Allegro di Concerto (alla Mendelssohn), Introduction et Variations sur le Carnaval de Venise; Rachmaninoff: Vocalise; Liszt: Hungarian Rhapsody No 2


06 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Jazz evening
"The Call Within"


Tigran Hamasyan Trio
Tigran Hamasyan - piano
Mark Karapetyan - bass guitar
Martan Vanjarme - drums


06 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra

"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Sandra Shinder - violin
Alexei Golovin - oboe
Anna Schyulkina - flute
Albinoni: Oboe Concerto in D minor; J.-S. Bach: Concerto for violin, oboe and orchestra in C minor, Brandenburg Concerto No 3, Suite No 2 for orchestra in B minor; Respighi: "Antiche arie e danze", suite No. 3; Beethoven: Symphony No 1


07 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
II St. Petersburg Music Festival named after. S.K.Gorkovenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Anton Lubchenko
Anna Shakina - piano
Tatyana Anikina - piano
Dmitry Murashev - reciter
Prokofiev: Summer Day, children suite; Bizet: Children games; Woods: The Adventures of Dinosaurs, symphonic tale for reader and orchestra


08 December, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Galina Vishnevskaya Festival
Opera gala


Orchestra of Vishnevskaya Opera Center
Conductor - Marco Boemi
Svetlana Lachina - soprano
Irina Moreva - soprano
Svetlana Moskalenko - soprano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Oleg Dolgov - tenor
Elchin Azizov - baritone
Konstantin Brzhinsky - baritone
Tchaikovsky: Introduction from "Queen of Spades", Robert's Aria from "Iolanta", Gherman's arioso ("I do not know her name") from "Queen of Spades", Duet of Gherman and Lisa from the opera Queen of Spades, The final scene from the opera "Eugene Onegin"; Cilèa: Adriana's aria "Io son lumille ancella" from "Adriana Lecouvreur"; Verdi: The Nile Scene from "Aida", Duet of Don Carlos and Rodrigo from "Don Carlos"; Rimsky-Korsakov: Marfa's aria from Act IV of the opera "The Tsar's Bride", Duet of Gryaznoy and Lyubasha from "The Tsar's Bride", Lyubasha's aria from the opera "The Tsar's Bride"; Arditi: Il Bacio; Bellini: Cavatina di Norma; Puccini: "Si, mi chiamano Mimi..." from "La boheme", Intermezzo from "Manon Lescaut", Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Borodin: Aria of Prince Igor from the opera Prince Igor


08 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Parade of soloists

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Georgy Pribylov - french horn
Ilia Goriachev - french horn
Anna Fenster - violin
Igor Tekhtelev - viola
Ilia Kozlov - violin
Shushan Shamirian - violin
Haydn: Concerto for two horns in E flat major; Atterberg: Suite No. 3 for Violin, Viola & String Orchestra; Shostakovich: Five Pieces for Two Violin and Piano; Harutyunyan: Violin Concerto


09 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Moscow Ensemble of Contemporary Music

Moscow Ensemble of Contemporary Music
Konstantin Efimov - flute
Oleg Tantsov - clarinet
Mikhail Dubov - piano
Evgeny Subbotin - violin
Irina Sopova - viola
Olga Diomina - cello
Rezetdinov: World of Crumb for flute, clarinet, piano, violin and cello; Crumb: Eleven Echoes of Autumn for flute, clarinet, violin and piano; Radvilovich: SHOAH for flute, clarinet, piano, violin, viola and cello; Holliger: DUO for violin and cello; Pavlenko: In the manner of Gauguin for clarinet, violin, cello and piano; MahlerSchnittke: Piano quintet


10 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"The Golden Cockerel"


Conductor - Alexey Nyaga
Ivan Suzdalevich - descant
Anna Mikhalkova - presenter
Rimsky-Korsakov: "The Golden Cockerel", Suite; Blake : "The Snowman"


10 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
On the birthday of maestro Yuri Temirkanov


Conductor - Nikolay Alexeev
Ilia Papoian - piano, laureate of The XVII International Tchaikovsky Competition
Ravel: Daphnis et Chloé, the 2nd suite, Piano Concerto; Shostakovich: Symphony No.9


10 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Romance poetry

Polina Lapteva - soprano
Vladimir Felyauer - bass
Ivan Vasiliev - baritone
Elena Spist - piano
Alexander Galitsky - presenter
Glinka; Dargomyzhsky; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Prokofiev


10 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Andrey Baranov (violin) and Inga Dzektser (piano)

Szymanowski: "Myths", Nocturne and tarantella; Wieniawski: Fantasia on themes from the opera "Faust", Scherzo tarantella, Polonaise in D major, "Legende", Variations on an original theme


12 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Festival of Oriental Arts "Dairafest"

Symphony Orchestra of "Zazerkale" Theatre
Chamber choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Anton Maksimov - artistic director
Conductor - Petr Maximov
Farshad Mohammadi - santur, composer
Vahid Taj - vocal
Nurai Gadzhizade - vocal
Hamid Ghanbari - tonbak
Negar Ezazi - daf
Fatih Doganer - saz
Ozdemir Guz - oud
Togrul Asadullayev - kemenche
Denis Kucherov - tabla, hang


12 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"In Memory of the Beloved Maestro"

Lev Klychkov - violin
Anna Makarova - harp
Andrei Dogadin - viola
Pavel Popov - violin
Ilia Kozlov - violin
Artem Isaev - oboe
Mikhail Dymskii - cor anglais
Denis Sukhov - clarinet
Iurii Ushchapovskii - violin
Vladimir Shuliakovskii - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Taras Trepel - cello
Dmitry Eremin - cello
Dmitry Terentyev - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Cuellar - flute
Marianna Murzina - flute
Nikita Liutikov - clarinet
Maksim Pankov - piano
Oleg Vainstein - piano
Evgeny Izotov - piano
Evgenii Ryzhkov - double bass
Tchaikovsky: "Reflection", Valse-Scherzo; Brahms: Quintet for Clarinet and String Quartet, Piano Quartet No. 1, Intermezzo, Op.118 No. 2; Rachmaninoff: Vocalise; Bartók: Romanian Folk Dances; Elgar: Salut damour; Schumann: Fantasiestücke for Clarinet (or Cello/Violin) and Piano; Bloch: Nigun; Bruch: 8 Pieces for Clarinet, Viola and Piano; Faure: Pavane


13 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Lubov Mikhailova - domra
Albert Khatmullin - bayan
Mikhail Tugarev - balalaika
Pavel Chizhik - xylophone
Dmitry Gogolev - alto domra
Sergey Stolyarov - clarinet

Sergey Vasilmanov
Ivan Chuprakov
Instrumental miniatures
Dinicu; Gershwin; Tsfasman; Bibergan; Piazzolla; Kruglik; Derbenko; Kalinin


14 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Opening of the festival
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Bolshoi Theatre Chorus
Valery Borisov - chief choirmaster
Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Alexey Tikhomirov - bass
Schumann: Cello Concerto; Shostakovich: Symphony No. 13 Babi Yar


15 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Konstantin Khabensky

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Artistic director, conductor - Yuri Bashmet
Konstantin Khabensky - reciter
Ksenia Bashmet - piano
Ivan Rudin - piano
Tchaikovsky: Andante from String Quartet No. 2; Camus: "Caligula", scenes from the play; SchubertMahler: "Death and the Maiden"; Saint-Sans: "Le Carnaval des animaux", musical suite


15 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Freddy Kempf
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Schubert: Moments musicaux; Chopin: Polonaise in c minor, op 40 No 2, Polonaise in A major, Op. 40 No. 1, Polonaise in A-flat major, Op. 53; Rachmaninoff: Moments musicaux


16 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Dimitris Botinis
Soloist Freddy Kempf

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Chopin: Piano Concerto No 1; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


16 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Artistic director, conductor - Arkady Steinlucht
Dmitry Fedenko - piano
Nikita Liutikov - clarinet
Alisa Sadikova - harp
Anna Komarova - flute
Ivan Sendetsky - cello
Timofei Kalmykov - piano
Alexei Tishchenko - violin
Olga Yermakova - piano
Olesya Morozova - piano
Andrey Telkov - piano
Glinka: Nocturne "La séparation"; Tchaikovsky: Waltz-Scherzo; Kreisler - Rachmaninoff: "The Torments Of Love", "Liebesfreud"; Tchaikovsky: Melancholic Serenade; Prokofiev: Cello Sonata; Rachmaninoff: Vocalise; Tsfasman: Intermezzo for clarinet; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2


17 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Baroque music and dance
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

"Pratum Integrum" Orchestra
Sergey Filchenko - artistic director
Farukh Ruzimatov
Ilze Liepa
Ivan Vassilev
Kristina Makhviladze
Vasilisa Berzhanskaya - mezzo-soprano
Vivaldi; Handel; Telemann; Purcell; Lully; Broschi; "The Moor of Venice", one-act ballet to the music of G. Purcell; "The King dances", choreographic suite to the music of J.-B. Lully


17 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Frédéric Chopin

Alexander Kashpurin - piano
Natalia Entelis - presenter


18 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Valery Gergiev
Mariinsky Theatre Orchestra

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Mariinsky Theatre Orchestra
Shostakovich: Symphony No. 6; Bruckner: Symphony No 4 "Romantic"


18 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
"Brahms Silvestrov: nostalgia for lyrics"
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Alexei Lubimov - piano
Brahms: Fantasien; Silvestrov: Kitsch-Musik, Two pieces, "Vestnik-1996", Three bagatelles, Four pieces; Brahms: 3 Intermezzi, Op.117, Rhapsodies, Op. 79


19 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Mahler. Symphony No. 5
Conductor Dmitri Jurowski

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Conductor - Dmitri Jurowski
Miroslav Kultyshev - piano
Liszt: Piano Concerto No 2; Mahler: Symphony No 5


19 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Mozart. Chamber compositions
Symphony No. 41


"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Claudia Yang - piano


20 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Cello music evening

Sergey Slovachevsky - cello
Stanislav Soloviev - piano
Mendelssohn: , Sonata No. 2 for Cello and Piano, Theme with variations for cello and piano,


21 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
"Moscow Virtuosi" Chamber Orchestra
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Moscow Virtuosi Chamber Orchestra
Vladimir Spivakov - artistic director, violin
Vyacheslav Marinyuk - cello
Dmitry Barkov - vibraphone
Nadezhda Gulitskaya - voice
Peter Nikiforov - bas-guitar
J.-S. Bach: Adagio from Oster-Oratorium; Mozart: Divertimento; Schoenberg: String sextet "Verklärte Nacht" ("Enlightened Night"); Webern: Langsamer Satz; Kancheli: "Silent Prayer", "A Little Daneliad"


21 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Sergei Leiferkus
Vocal evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Sergei Leiferkus - baritone
Yekaterina Fenina - soprano
Alexander Fedorov - tenor
Yekaterina Venchikova - piano
Vasily Solovyov - reciter
Romances, scenes from operas
Rachmaninoff


22 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Alexander Lazarev
Soloist Nikolay Lugansky

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"
Tchaikovsky: "The Storm", Symphonic Fantasy; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra, Symphonic Dances


22 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Valery Gavrilin

Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Victor Akulovich
Elena Volikova - soprano
Olga Vasileva - soprano
Anna Fomicheva - soprano
Sergey Zykov - baritone
Vladimir Yarosh - baritone
Gavrilin: Russian Notebook, Fragments of the suite "Road House"; "Soulful conversation", a theatrical composition based on the memoirs, letters and music of V. Gavrilin


23 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Denis Matsuev
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Tchaikovsky: The Seasons; R. Strauss: Piano Sonata, Op.5; Scriabin: Sonata No. 5


23 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Violinist at the Opera"
Evening of violin fantasies

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Haik Kazazyan - violin
Andrey Shibko - piano
Sarasate: Fantasia on themes from W.A. Mozart's "The Magic Flute", Fantasy on themes from G. Bizet's opera "Carmen"; Ernst: Fantasy on the themes of G. Rossini's opera "Otello"; Venyavsky: Fantasy on themes from Ch. Gounod's "Faust"; Zimbalist: Concert fantasy on themes from N.A. Rimsky-Korsakovs "The Golden Cockerel"; Frolov: Concert fantasy on themes from G. Gershwin's "Porgy and Bess"


24 December, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Closing of the festival
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Conductor - Alexander Rudin
Nikolay Lugansky - piano
Soloist to be announced additionally - piano
Boris Berezovsky - piano
Vadim Repin - violin
Yuri Bashmet - viola
Albina Shagimuratova - soprano
Nikolay Burov - presenter
Verdi: "La traviata" Prelude, Aria of Viloletta "Teneste la promessa... Addio del passato" from "La Traviata"; Brahms - Bodrov: Fantasia for viola and orchestra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 2; Beethoven: Piano Concerto No. 5; Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Prokofiev: Montagues and Capulets from ballet "Romeo and Juliet"; Shostakovich: Violin Concerto No 1; Shchedrin: Tango by Albeniz No. 2


24 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New year travel

Irina Chizhik - reciter
Julia Labutina - sand animation
Alexei Chizhik - vibraphone
Natalia Krukovskaya - violin
Yana Zubova - piano
New Year's fairy tales with sand animation: "The Snow Queen", "Nutcracker"


24 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Masterpieces of the classics. Duduk
Anniversary concert


Argishty - duduk (Armenia)
Artur Bochkivsky - guitar
Olga Pakhomova - cello
Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album, Old French Song, Lensky Aria from "Eugene Onegin"; J.-S. Bach: Aria from Suite No 3, "Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ!", Chorale Prelude, Kontrapunkt; Schubert: Serenade; Grieg: "Morning" from "Peer Gynt" Suite; Schubert: "Ave Maria"; Bach - Gounod: "Ave Maria"; Albinoni: Adagio; Pachelbel: Sarabande; Tariverdiev: "Song of a Distant Homeland"; Harito: "Chrysanthemums have bloomed"; Fleishman: Lullaby


25 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
"Hollywood in New Year St.Petersburg"

Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", Music from "Harry Potter"; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar", Music from the film "King Arthur"; Morricone: Gabriel's oboe from "The Mission", "Once Upon a Time in America", "Il Buono, il brutto, il cattivo", suite from films, Music from the film New Cinema Paradiso; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Legrand - Williams: Music from the film "The Umbrellas of Cherbourg"; Djawadi: Music from the TV series "Game of Thrones"; Adele: "Skyfall"; Barry - Norman: Music from James Bond Movies; Zimmer - Gerrard: Now We Are Free from the movie Gladiator


25 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
"Snowstorm"

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Dmitry Dmitriev - reciter
Sviridov: Musical illustrations to Alexander Pushkins Snowstorm; Rimsky-Korsakov: Suite from the opera "The Night Before Christmas"; Anderson: "Sleigh Ride", "A Christmas Festival"


26 December, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
"Rachmaninoff. Letters without an answer..."
Musical and dramatic performance


New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Artur Vakha - in the role of Sergei Rachmaninoff
Laura Pithelauri - female roles
Alexander Kashpurin - piano
Vladimir Kustov - author of the original staging
Evgenia Boginskaya - director
Andrey Lebed - lighting designer
Ksenia Voronenko - video designer
Alla Shpanskaya - author of the idea, general producer
Rachmaninoff: Prelude in G major, Op. 32 No. 5, Waltz in A Major, Op. 10 No. 2, Prelude in G flat major, Op. 23 No. 10, "Elegy", The finale of Cavatina Aleko from the opera "Aleko", Prelude in C sharp minor, Op. 3 No. 2, "Don't sing, beauty, in front of me", Italian Polka, Prelude in G minor, Op. 23 No. 5, , Piano Concerto No 2, "Daisies", Barcarola, Op. 10 No. 3, Étude-Tableau, op.39 No 2, "Spring Waters", Etude-tableau Op. 39 No. 6, Sonata No. 1 in D minor, Vocalise


26 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Stanislav Soloviev
Piano evening


Schubert: Sonata in A major; Liszt: Sonata h-moll


27 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Russian Paintings
"Terem-Quartet"


Terem-Quartet
Gavrilin; Rachmaninoff; A. Petrov; Fibich; Griboyedov; "Terem-Quartet"


27 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Soloists of the Pratum Integrum Orchestra

Soloists of the baroque orchestra "Pratum Integrum"
Sergey Filchenko - violin
Natalia Vyazovskaya - violin
Sergey Tishchenko - viola
Alexander Gulin - cello
Instrumental compositions
Tietz; Eberl; Kercelli


28 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Music of Christmas

Daniel Zaretsky - organ
Marchand: Grand Dialogue, Tierce en Taille; Bach: Fantasy in G Major, Aria from the orchestral Suite, Three chorale fantasies; Johnson: Trumpet tune; Dubois: Toccata; Vidor: Adagio and Finale from Organ Symphony No. 2, Adagio and Toccata from Organ Symphony No. 5; Vierne: "Westminster Bells"; Fletcher: Festival Toccata


28 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Musical Carnival

VivaMuse Ensemble
Evgeniya Klevtsova - violin, artistic director
Nataliya Grinuk - violin
Alexei Andreev - viola
Nikolai Matveev - cello
Mikhail Blekher - harpsichord
Liudmila Sidenko - mezzo-soprano
Ilia Kozlov - violin
Kreisler: "Liebesfreud", "Tempo di marcia", "The Torments Of Love", "Schön Rosmarin" ("Perfect rosemary"), "Chinese tambourine", "La Gitana", Praeludium and Allegro in the style of Pugnani; Corelli: Concerto grosso in F major, Op. 6 No. 2, Concerto grosso in G minor Christmas Concerto, Op. 6 No. 8; Handel: Serse' aria "Ombra mai fu" from the opera "Serse"; Monteverdi: Madrigal "Si dolce e'l tormento"; Vivaldi: Aria Anastasio "Sento in seno" from the opera "Justin", Concerto for 2 violins, strings and basso continuo in D major; Charpentier: "Sans frayeur dans ce bois"; Paganini: Caprice No. 24 in A minor, "Carnival in Venice"; Capua: Jtu vurria vasa; Chiara: La Spagnola"


29 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Teodor Currentzis

MusicAeterna orchestra
Conductor - Teodor Currentzis
Olga Volkova - violin
Prokofiev: Violin Concerto No 1, Symphony No 5


29 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
"The Charm of the Waltz"

'Bel Etage" Piano Quartet
Maxim Larionov - violin
Oleg Larionov - viola
Nikolai Matveev - cello
Maria Kamshilina-Larionova - piano
J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube; Chopin: Waltz in C sharp Minor; Brahms: Waltz in A Major; Grieg: "Anitra's Dance" from the 1st suite "Peer Gynt"; Faure: Piano Quartet No 2; Sibelius: Valse Triste; Kreisler: "The Torments Of Love"; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Tchaikovsky: Sentimental waltz, Waltz-Scherzo, Waltz from The Sleeping Beauty


30 December, Saturday 3:00 pm
Grand Hall
Winter Tango

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Vladimir Rozanov - bandoneon
Igor Botvin - cello
Pavel Drap - vibraphone
Rustem Suleymanov - violin
Milana Zhuravleva - flute
Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires; Piazzolla: Le grand tango, Oblivion, Fuga misterio, Libertango and other famous tangos


30 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
"Nutcracker-jazz"

Chizhik-Jazz-Quartet
Alexei Chizhik - vibraphone
Konstantin Polyakov - piano
Viktor Savich - bas-guitar
Alexey Shikhov - drums
Irina Chizhik - presenter
Jazz fantasies on themes from Tchaikovsky's The Nutcracker ballet


30 December, Saturday 3:00 pm
Small Hall
"The King of the Elves"
A musical performance in two acts based on the opera

Oleg Mitsov - tenor
Daria Gavrilova - soprano
Sergey Chepurcko - bass-baritone
Petr Gaydukov - tenor
Ksenia Cuellar - flute
Andrei Efimovskii - cello
Alexander Kashpurin - piano, chembalo, musical director of project
Nadezhda Rogozhina - author of the staging and director
J.-S. Bach; Beethoven; Brahms; Weber; Rachmaninoff; Schubert; Schumann


30 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Elena Abalyan - piano
Nikita Vaganov - clarinet
Tatiana Frenkel - violin
Marina Komarova - violin
Yuri Afonkin - viola
Vladimir Yunovich - cello
Schumann: "Märchenerzählungen" - 4 Pieces for Clarinet, Viola, Piano and Violin ad lib.; Bruch: Pieces for clarinet, viola and piano; Brahms: Piano Quintet; Rota: Trio for clarinet, cello and piano


31 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Classic New Year's jazz

Jazz Philharmonic Orchestra
Vladimir Feyertag - presenter
Pola - Wyle: "Its the Most Wonderful Time"; Allen: "Cool Yule"; Cahn - Styne: "Christmas Waltz"; Ellington: "Sugar Rum Cherry"; Bernard: "Winter Wonderland"; Styne: "Let It Snow"; Henriquez: "2/3s Adventure"; Berlin: "White Christmas"; Adams: "Christmas Time"; Printap: "Jojos Mojo"; Martin: "Have Yourself a Merry Little Christmas"; Coots - Gillespie: "Santa Claus Is Coming to Town"; Tormé: "The Christmas Song"; Pierpont: "Jingle Bells"; Tchaikovsky - Liston: "Waltz of Flowers"


31 December, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
New Year's concert


Conductor - Alexey Nyaga
Mozart: Overture from Die entführung aus dem serail; Ponchielli: Dance of the Hours from La Gioconda; Berlioz: "Rákóczi March" from "La damnation de Faust"; Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"; Chabrier: España, rhapsody for orchestra; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "The Enchanted Lake"; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


31 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year's concert
Alexander Lubyantsev (piano) and Evgenia Lubyantseva (violin)


Beethoven: Sonata No. 14; Paganini; Liszt: Mephisto Waltz; J.-S. Bach: Ciaccona from Partita for Solo Violin No. 2; Liszt


31 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
New Year in Viennese style
Music of the Strauss family


Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director, conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, quadrilles, gallops
J. Strauss I; J. Strauss II; Strauss III; Strauss


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia