What's on

02
May, 2017
7:00 pm, Tue
Academic Ensemble of Song and Dance of the Russian Army named after A.V.Alexandrov
Academic Ensemble of Song and Dance of the Russian Army named after A.V.Alexandrov
Sergey Sokolov
Vadim Ananiev; Valery Gavva; Boris Dyakov; Alexey Skachkov; Roman Valutov
Organizers: The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
02
May, 2017
7:00 pm, Tue
Guitar Music Evening
Svetlana Sokolova - guitar; Denis Krutikov - guitar; Alexander Yasnev - guitar
Legnani; Brouwer; Yasnev; Duplessy
03
May, 2017
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
04
May, 2017
8:00 pm, Thur
Conductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Rudolf Buchbinder
Brahms: Piano Concerto No 1; Tchaikovsky: Symphony No.5
Supported by: ,
04
May, 2017
2:00 pm, Thur
Festive Concert
Orchestra of a Staff of Northwest regional
Maxim Konchin
Soloists of St Petersburg Musical Theatres
Daria Tarasova - soprano; Vladimir Piterish - baritone
Stanislav Voronetsky - presenter
Organizers: "St Petersburg Impresario"
04
May, 2017
7:00 pm, Thur
Natalia Evstafieva
Vocal Recital
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Oleg Weinstein - piano; Natalia Bajkova - cello
Dargomyzhsky; Rimsky-Korsakov; Rubinstein; Ippolitov-Ivanov; Saint-Sans
Cancelled concert
05
May, 2017
7:00 pm, Fri
Zora Tsuker and her stydents
Vocal Recital
Miroslav Kultyshev; Alexey Grigoriev; Maria Derevyagina; Inga Dzektser; Evgeny Zaretsky; Yaroslava Serdobolskaya; Alexandra Chekmak; Anna Shakina; Aglaya Rozova; Maria Karzova; Ulyana Degtyareva; Evelina Skripacheva; Elizaveta Marchenko; Boris Davydov; German Skripachev; Rimma Kachalova
07
May, 2017
7:00 pm, Sun
St. Petersburg State Governor's Symphony orchestra
Tchaikovsky: Serenade for string orchestra, Italian Capriccio, Suite from the 2nd act of The Nutcracker
08
May, 2017
8:00 pm, Mon
Dedicated to the Great Victory Day Songs of the Second World War
Russian Orchestra of the St.Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Valery Uspensky
Conductor - Vyacheslav Glazunov
Olga Kondina - soprano; Natalia Biryukova - soprano; Irina Bogacheva - mezzo-soprano; Yury Marusin - tenor; Sergey Nikulshin - tenor; Yuri Laptev - baritone; Mikhail Kit - bass
Blanter; Novikov; Solovyov-Sedoy; Gavrilin
08
May, 2017
7:00 pm, Mon
Violin Music Evening
St.Petersburg Youth Orchestra
Conductor - Georgy Albegov
Maria Lazareva - violin
Beethoven: Violin Concerto; Mendelssohn: Violin Concerto; Beethoven: "Coriolan" Overture; Mendelssohn: Die Hebriden
Organizers:
09
May, 2017
8:00 pm, Tue
"Music of Our Victory"
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Anton Petryaev - baritone; Mikhail Buzin - piano
09
May, 2017
7:00 pm, Tue
Festive Concert
State Russian concert orchestra
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Conductor - Vladimir Popov
Mikhail Lukonin - baritone
Blanter; Basner; Bogoslovsky; Solovyov-Sedoy; Novikov; Frenkel; Tukhmanov; Soviet Songs of the Second World War
10
May, 2017
7:00 pm, Wed
Voices of Academia
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
11
May, 2017
7:00 pm, Thur
"Alexander Blok's Revolution"
100th Anniversary of October Revolution
The 53rd "St Petersburg Musical Spring" Festival Opening
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Valery Uspensky
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory Theatre
Artistic director - Yulia Khutoretskaya
Conductor - Alexander Titov
Larisa Pominova - mezzo-soprano; Mikhail Gavrilov - baritone; Elizaveta Panchenko - organ
Slonimsky: "A Voice from the Choir", cantata forsoloists, choir, organ and chamber orchestra; Salmanov: "The Twelve", oratorio-poem for choir and symphony orchestra
11
May, 2017
7:00 pm, Thur
Yulia Stadler
Piano Recital
Goltz; Rachamninoff - Siloti; Rachmaninoff
Supported by: , Opera+ Magazine,
12
May, 2017
7:00 pm, Fri
Divertissement on Chamber Theme
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Schubert - Mahler; Schnittke; Shostakovich
14
May, 2017
3:00 pm, Sun
"Tours: Real & Unreal"
"Flargo" Quartet
Elina Drukh (violin)
Nina Lipatova (violin)
Elizaveta Berezhnova (viola)
Liudmila Kadyrbaeva (cello)
Pavel Raykerus - piano; Alexandra Korobkina - violin; Yulia Simonova - soprano; Larisa Pominova - mezzo-soprano
Natalia Entelis - presenter; Elena Serova - piano; Semen Zaborin - piano; Ksenia Gavrilova - piano
Mozart; Beethoven; Liszt; Paganini
14
May, 2017
7:00 pm, Sun
15
May, 2017
8:00 pm, Mon
Bach, Mozart, Schubert
Soloists of St.Petersburg Ensemble
J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Schubert: "Death and the Maiden", String Quartet No 14; Mozart: Violin Concerto No 5, Eine kleine Nachtmusik
15
May, 2017
7:00 pm, Mon
Anton Baranov
Guitar Music Evening
Merz; Smirnov; Rout; Santórsola; Moreno Torroba; Turina; del Puerto; Tárrega; Llobet
16
May, 2017
7:00 pm, Tue
"O tempora! O mores!"
Irina Sharapova - presenter
Giordano; Puccini; Massenet; Gershwin
17
May, 2017
8:00 pm, Wed
Chick Corea piano (USA)
Jazz Evening
Vladimir Feyertag - presenter
Organizers: Vladimir Smolkin's Producer Centre
17
May, 2017
7:00 pm, Wed
Byzantine Ornament
Dobranotch Ensemble
Artistic director and soloist (violin) - Dmitry Khramtsov
Ilya Gindin (clarinet)
Grogory Spiridonov (trombone)
Maxim Karpychev (saxophone)
Evgeny Lizin (percussion)
Artistic director - Alexei Stepanov
Roman Shinder (banjo)
18
May, 2017
8:00 pm, Thur
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Evgeny Nagovitsyn - tenor
Shostakovich; Belov
18
May, 2017
7:00 pm, Thur
Katya Skanavi
Piano Recital
Schubert; Schumann; Prokofiev
19
May, 2017
8:00 pm, Fri
"Maguar Violin"
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor and soloist (violin) - Sergey Stadler
Yekaterina Shimanovich - soprano
Ravel: Tzigane; Enescu: "Ménétrier" for violin solo from "Impressions d'enfance"; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Hubay: Romance for Violin from "The Violinist of Cremona"; Sarasate: Zigeunerweisen; Rubinstein: "Csardas" from "The Grapevine"; Glazunov: Hungarian Dance from "Raymonda"; Prokofiev: Gipsy Dance from "The Tale of the Stone Flower"; Tchaikovsky: "Csardas" from "The Swan Lake"; Lehár: Zorika's Aria from "Zigeunerliebe"; Dohnányi: Hungarian Poem; Brahms: Hungarian Dance No 1; J. Strauss II: "Der Zigeunerbaron", Overture, "Csardas" from "Ritter Pásmán", "Éljen a Magyar!", polka; Hubay: "Hungarian Poems" for Violin and Orchestra; Liszt
19
May, 2017
7:00 pm, Fri
Denis Lupachev
Flute Recital
Denis Lupachyov - flute; Peter Laul - piano
C.P.E.Bach; Beethoven; Schocker; Bartok; Widor; Doppler
20
May, 2017
6:00 pm, Sat
"Night of Music"
6 pm
Tales of Russian World
St Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Andrey DANILOV
Russian Symphonic Miniatures

7 pm
Eco-Music
BIA-Quit Ensemble
Andrey ANTIPOV artistic director and soloist (bass-balalaika)
SAINT-SANS, TSCHAIKOVSKY, RIMSKY-KORSAKOV, TROJAN, STING, ZIMMER, AMAR

8 pm
Alexander PIROZHENKO piano
GRIEG, RACHMANINOFF

9 pm
Music of Water
Alexander LEMESHEV glass harp
Chamber Ensemble
BACH, MOZART, DVORAK, TCHAIKOVSKY, IBERT

10 pm
GreenDNK
DIVERTISSEMENT Chamber Orchestra
Ilya IOFF - artistic director and soloist (violin)
PART. Tabula rasa ("Silenzio")
KARMANOV. GreenDNK
MARTYNOV. Well Tempered Beauty

11 pm
Earth Song
Stanislav CHIGADAEV piano
MUSSORGSKY, JACKSON, LENNON, ARMSTRONG, ELLINGTON

12 am
Avant-Garde Music
Soloist Ensemble of St Petersburg Symphony Orchestra
Georgu DOLGOV flute
Nikolay MAZHARA piano
Mikhail KRUTIK violin
Alexandra ZUBOVA violin
Victoria VELKOVA violin
Dmitry CHERNYSHENKO viola
Elena GRIGORIEVA cello
MOSOLOV, GLASS

01 am
"REZONANS" Vocal Ensemble
Mikhail SERKOV artistic director
Russian Folk Songs, Arrangments

02 am
The Seasons
RUSSIAN HORN ORCHESTRA
Wind Quintet of the St Petersburg Symphony Orchestra
Sergey POLYANICHKO artistic director
VIVALDI

03 am
To the Gil Evans Anniversary
Jazz Philharmonic Orchestra
Anton BOYARSKIKH conductor
GERSHWIN - DAVIS - EVANS

04 am
MarimbaMix Ensemble
PETROV, ZATSEPIN, GLADKOV, KRYLOV
Music from films

05 am
Star & Rivers
Mansur YUSUPOV organ
MUFFAT, J.-S.BACH, REGER, VIERNE

20
May, 2017
7:00 pm, Sat
Voices of Academia
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
21
May, 2017
3:00 pm, Sun
Glinka, Borodin, Musorgsky, Rimsky-Korsakov, Lyadov
Conductor - Andrey Danilov
Natalia Entelis - presenter
Glinka: March of Chernomor & "Oriental Dances" from "Ruslan and Liudmila"; Mussorgsky: Dance of the Persian Slave, Night on Bald Mountain; Borodin: Polovtsian Dances; Lyadov: 'Kikimora", "Baba-Yaga"; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan
21
May, 2017
8:00 pm, Sun
Nikolai Lugansky
Piano Recital
Tchaikovsky: The Seasons; Chopin: Polonaise-Fantaisie, , Barcarole, Ballade No. 4
21
May, 2017
7:00 pm, Sun
Khanyafi Chinakaev
Recital
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
St Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Wind Quintet of St Petersburg Symphony Orchestra
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director - Vladimir Fonin
Khanyafi Chinakaev - oboe
Nikolai Mazhara - piano
22
May, 2017
7:00 pm, Mon
Olga Kondina
Vocal Recital
Olga Kondina - soprano; Boris Kondin - piano
Margarita Ivanova - soprano; Anastasia Zabolotskaya - mezzo-soprano; Evgeny Nagovitsyn - tenor; Evgeny Akhmedov - tenor
Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff
23
May, 2017
8:00 pm, Tue
Films Music
Olympic Brass Orchestra
Artistic director - Alexei Stepanov
Music from Films: "Sun Valley Serenade", "The Pink Panther", "All That Jazz", "A Shot in the Dark", "Ghostbusters", "James Bond", "Austin Powers", "Back to the Future", "Police Academy", "Pirates of the Caribbean", "Taxi", "Mission - Impossible", "The Mask", "Kill Bill"
23
May, 2017
7:00 pm, Tue
Mikhail Gantvarg
Violin Recital
Beethoven; Schubert; Ysaÿe; Brahms
24
May, 2017
8:00 pm, Wed
"National Collection"
The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
"Terema" Russian Folk Orchestra
Conductor - Fabio Mastrangelo; conductor - Andrey Dolgov
Aleksey Igudesman - violin; Daniil Kramer - piano; Boris Andrianov - cello; Mikhail Dzyudze - balalaika-bass; Alexander Tsygankov - domra; Andrey Gorbachev - morin khuur; Buttulga Vanchindorch - guimbarde; Yuliana Krivoshapkina - Irish flute; Maxim Rubtsov - hammer dulcimer; Veronika Praded - clarinet; Ilya Gindin - guitar; Dmitry Illarionov - kobyz; Aziza Beysengulova
Organizers: "Ornament" Foundation
24
May, 2017
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
25
May, 2017
8:00 pm, Thur
Hayo Boerema (Netherlands)
Organ Recital
Bach: Toccata et Fuga F-dur; Sweelinck: "Onder een linde groen"; Glazunov: Prelude und Fugue d-moll; Wammes: "Miroir"; Demessieux: Te Deum; Mozart: Fantasia f-moll; Duruflé: Scherzo; Andriessen: Thema met variaties; Boerema: Improvisation on Russian folk tunes
Supported by: Wilhelmina E. Jansen Fonds, Consulate General of the Netherlands,
25
May, 2017
7:00 pm, Thur
"I love you!..."
Festival Closing
To the anniversry of Choir
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
26
May, 2017
8:00 pm, Fri
"Two Centuries of Russian Waltz"
Conductor - Maxim Fedotov
Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Chopin - Glazunov: Waltz No 7
26
May, 2017
7:00 pm, Fri
Suite from Middle Age to Baroque
Golden age Baroque chapel
Fatima Lafisheva (violin)
Ksenia Timofeeva (violin)
Alexander Gorbunov
Rustik Pozyumsky (viola)
Igor Lisov (traverso)
Vladimir Kodenko (double-bass)
Maria Uspenskaya (harpsichord)
Alexander Kiskachi (flute)
Alexander Listratov - artistic director and soloist (cello)
Biber; Forqueray; Couperin; Marais; Stravinsky; Sainte-Colombe
27
May, 2017
8:00 pm, Sat
St Petersburg's Day
Conductor - Stanislav Gorkovenko
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, Dances from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Italian Capriccio, Marche Slave; Schwartz: "Melodies of the White Night", suite; Gavrilin: "Anyuta", "House on the road", fragments from ballet music
28
May, 2017
8:00 pm, Sun
Cancelled concert
29
May, 2017
8:00 pm, Mon
Laureates Collection Conductor and Soloists - winners of International Competitions (2015-2016)
Conductor - Niklas Hoffmann (Germany)
Dmitry Smirnov - violin; Chan Hee Cho - bass (Republic of Korea); Emil Kuyumcuyan - percussion (Croatia/Turkey); Eva Rabchevska - violin
Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue; Rossini: Basilio's Aria from "The Barber of Seville"; Ponchielli: Alvise Badoero's Aria from "La Gioconda"; Verdi: Philippe II's Aria from "Don Carlos", Banco's Aria from "Macbeth"; Prokofiev: Violin Concerto No 2; Stravinsky: Violin Concerto; Hamilton: Interzones for Vibraphone and Tape; Xenakis: Rebonds for percussion
29
May, 2017
7:00 pm, Mon
Andrey Bolshiyanov, his students and friends
Renat Rakov; Nikita Liutikov; Alexander Vasiliev; Alexey Sokolov; Ekaterina Kulagina; Igor Kuznetsov; Konstantin Andreev; Arseny Alexeev
Elena Serova - piano; Irina Timofeeva - piano; Alexandra Meshcheryakova - piano
Widor; Milhaud; Maurice; Barber
30
May, 2017
8:00 pm, Tue
"Step Forward" Festival
Conductor - Alexander Titov
Oleg Akkuratov - piano; Alexander Chernomorchenko - piano; Elena Martirosova - soprano; Anastasia Scheglova - soprano; Michel Tirabosco - flute (Switzerland)
Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Prokofiev: Piano Concerto No 2; Popper: Hungarian Rhapsody; Haydn: Cello Concerto; Glière: Concerto for Coloratura and Orchestra; Puccini: Duet Mimi and Rodolfo from "La boheme"
30
May, 2017
7:00 pm, Tue
"From Italy with love!"
"Nordic City" Russian Orchestra
Conductor - Fabio Pirola (Italy)
Darya Rositskaya - mezzo-soprano; Yana Ivanova; Irina Kalenchits; Vera Yevdokimova; Tatiana Eryomina
Donizetti; Puccini; Arditi; Monti; Verdi; Rossini; Mascagni; Rota; Morricone; Falvo
31
May, 2017
7:00 pm, Wed
"Gravity" Music for two pianos
Batagov: Last Alchemist (in memory of Evgeny Golovin), Baster Kiton; Purcell: Chaconne in g minor; Debussy: 6 Épigraphes antiques; Glass: Prison (from "Einstein on the Beach"); Lang: Gravity; Ravel: Bolero
Supported by: Glorax Development,
31
May, 2017
7:00 pm, Wed
"We Love Jazz"
M. Estrin Chamber Orchestra
Artistic director - Dmitrii Koriavko
"Four Quintet"
Marina Vorozhtsova - flute; Dmitry Terentyev - flute; Olga Viland - flute; Olesia Tertychnaia - flute; Ksenia Kuelyar - flute; Georgii Dolgov - flute; Natalia Sechkareva - flute; Mariia Avvakumova - flute; Alexander Petrov - flute; Natalia Shamshuro - oboe; Nikita Liutikov - clarinet; Alexander Vasiliev - clarinet; Andrei Kuniavskii - bassoon; Igor Karzov - French horn; Artem Rychagov - double-bass; Maksim Pankov - piano; Elena Serova - piano; Mikhail Lestov - percussion
Gershwin; Piazzolla; Mancini; Clarke; Connesson; Ghidoni
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia