What's on
Repertoire
February 2017
www.philharmonia.spb.ru
01 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Strauss
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano
Irina Reynard - mezzo-soprano
Dmitry Khromov - tenor
03 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"From Romantique Landscape to "Machine Music"
Caspar David Friedrich - Matisse - Picasso - Kandinsky
Conductor - Maxim Alexeev
Sofia Kudryavtseva
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt; Tchaikovsky: "The Storm", Symphonic Fantasy; Honegger: Pacific 231; Milhaud: "Le train bleu", excerpts from ballet music; Shostakovich: "The Bolt", excerpts from ballet music
04 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Konstantin Raykin
Poetical Evening
04 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
In Memory of Nelli Li
Sergey Maltsev - piano
Elena Gorshunova - soprano
Margarita Gritskova - mezzo-soprano
Victoria Evtodieva - soprano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Marina Filippova - mezzo-soprano
Diana Cherezova - flute
Josef Raiskin
J.-S. Bach; Chopin; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Rimsky-Korsakov; R. Strauss
05 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
"Magic trumpets"
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Elena Popova - presenter
05 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Brahms, Webern, Franck
Glinka String Quartet
Stepan Yakovich - violin
Vladislav Bezrukov - violin
Lev Serov - viola
Oleg Smirnov - cello
Inga Dzektser - piano
06 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Dmitry Zubov
Harpsichord Recital
Dmitry Zubov - harpsichord
Bach
07 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart, Lloyd Webber
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Perezvony" Choir
Conductor - Mikhail Granovsky
Olga Pudova - soprano
Ivan Ozhogin - tenor
Slava Minevich - descant
Alexander Malich - presenter
Mozart: Symphony No 38 "Prague"; Lloyd Webber: Requiem for soloists, choir and orchestra
07 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Ekaterina Avdeeva
Piano Recital
08 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Horn Orchestra of Russia
Horn Orchestra of Russia
Sergey Polyanichko - artistic director
Igor Karzov - French horn
Dmitrii Andreev - trombone
Mikhail Khasin - trumpet
J.-S. Bach; Rossini; Caccini; Albinoni; Piazzolla; Trojan; Ravel; Tchaikovsky
08 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Choral Music Evening
LEGE ARTIS Chamber Choir
Artistic director and conductor - Boris Abalyan
09 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Askar Abdrazakov
Recital
St.Petersburg Symphony Orchestra
Artistic director and chief conductor - Sergey Stadler
Askar Abdrazakov - bass
conductor - Pierre Vallet
Massenet
09 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vladimir Shulyakovsky
Chamber Music Evening
Vladimir Shuliakovskii - violin
Yuri Polosmakov - piano
Beethoven; Medtner
11 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alexander Titov
Soloist - Alexei Zuev
Bernstein: Overture from "Candide"; Adams: Piano Concerto "Century Rolls"; Prokofiev: Symphony No 7
11 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Dmitry Voronin
Guitar Evening
Voronin; Piazzolla; Barrios; Castelnuovo-Tedesco; Giuliani; Pujol; Rodrigo; Sierra
12 February, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. "The Seasons"
Rimsky-Korsakov. "The Golden Cockerel"
Conductor - Petr Maximov
Nikolay Burov - presenter
Marina Sosnina
Eva Sosnina
With a sand animation on the screen
Rimsky-Korsakov: "The Golden Cockerel", Suite
12 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
To Saint Valentine's Day
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Alina Alexeeva - soprano
Valery Matveev - tenor
Andrey Danilov - baritone
12 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Scubert & Chopin
Peter Laul - piano
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Konstantin Shcherbenko - tenor
Nikita Odalin - baritone
Natalia Steyt - piano
Alexander Galitsky - presenter
Kristina Izgieva - piano
Anna Alexeeva - piano
Anna Dyachenko - piano
12 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Vadim Palmov
Piano Recital
Gluck; Haydn; Chopin; Poulenc; Albeniz; Moshkovsky; Faure; Grünfeld - Palmov
13 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
In Memory of Alexander Maksimychev
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Anna Smirnova - mezzo-soprano
Igor Rogalev - piano
Larisa Malevannaya - narrator
Blok; Gumilev; Akhmatova; Cherny; Veselov; Rogalev
14 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Olesya Tertychnaya
Flute Recital
Olesia Tertychnaia - flute
Oleg Vainstein - piano
Artem Isaev - oboe
Vasily Chernichka - double-bass
Nikita Liutikov - clarinet
Nikolai Dubrovin - French horn
Poulenc; Reineke; Franck; Bloch
15 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. "Swan lake"
Beethoven. Symphony No. 3 "Eroica"
The Finnish Radio Symphony Orchestra
Artistic director and chief conductor - Hannu Lintu (Finland)
Nikita Borisoglebsky - violin (laureat of International Jean Sibelius Violin Competition (2010)
Tchaikovsky: "Swan Lake", Suite from Ballet; Sibelius: Violin Concerto; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"
15 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Horn Music Evening
M. Estrin Chamber Orchestra
Dmitrii Koriavko - violin
Alexander Afanasiev - horn
Oleg Egorov - horn
Igor Karzov - horn
Vsevolod Mititello - horn
Vitaly Musarov - horn
Alexander Petrov - horn
Alexey Pozin - horn
Pyotr Rodin - horn
Oleg Skrotskiy - horn
Dmitrii Sorokin - horn
Alexei Tses - horn
Sofia Kiprskaya - horn
Maksim Ignatev - trombone
Natalia Govorova - harp
Margarita Glukhova - piano
16 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Nikolay Lugansky
Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Shostakovich: Symphony No 10
16 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Young Performers of Guitar Music Festival
Ekaterina Khoreva
17 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Ave Maria"
Marina Shutova - mezzo-soprano
Alexey Shmitov - organ
Cherubini; Luzzi; Saint-Sa¸ns; Massenet; Rossini; J.-S. Bach; Reger; Vierne; Bach - Gounod; Rossi; Rheinberger
17 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
"Sonata's birth"
Ekaterina Dryazzhina
Vladimir Gavryushov
Aleksei Ivanov
Natalia Timofeeva
Mikhail Blekher - harpsichord
Nazar Kozhukhar - violin, viola da gamba
Maxim Yemelyanychev - harpsichord, zink
Biber; J.-S. Bach; Telemann; Haydn; Boismortier; Mozart; Castello; Marini; Uccellini; Rosenmüller; Buxtehude; Biber; Purcell; Couperin; Handel; Bach
18 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Dvořák & Grieg
Conductor - Alexander Dmitriev
Vladimir Feltsman - piano
Grieg: Peer Gynt, fragments, Piano Concerto; Dvořák: Symphony No 7
18 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"The Seasons"
"Maestro" Symphony Orchestra
"Maestro" Symphony Orchestra
Andrey Baranenko - piano
Levashkevich
19 February, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Grieg. "Peer Gynt"
Bruch, Dvořák
Conductor - Alexander Dmitriev
Aylen Pritchin - violin
Natalia Entelis - presenter
Grieg: Peer Gynt, fragments; Bruch: Concerto No 1 for Violin and Orchestra; Dvořák: Symphony No 7
19 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Evening of Symphonic Miniatures
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Stanislav Gorkovenko
Glinka: Waltz Fantasy; Tchaikovsky: Marche Slave; Glazunov: Concert Waltz No 1; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Prokofiev: Pushkin's Waltzes; Sviridov: Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Khachaturian : "Masquerade", Suite from music for Lermontov's drama
19 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Larisa Pominova
Vocal Recital
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Semen Zaborin - piano
Maria Soloveva - soprano
Dmitry Koleushko - tenor
Yuri Vlasov - bass
Dmitry Voronin - guitar
Verdi; Bizet; Rimsky-Korsakov; Slonimsky
20 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
To the 85th anniversary of Sergey Slonimsky
Modus Quartet
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Mikhail Gavrilov - baritone
Chinghiz Osmanov - violin
Irina Sharapova - piano
Alexander Rubinov - piano
Ivan Alexandrov - piano
21 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
"National Dances"
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Igor Podgoreanu - nay (Moldova)
Glinka; Mussorgsky; Glazunov; Khachaturian ; Brahms; Enescu
21 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Divertissement on concerto theme
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Maria Fedotova - flute
Mikhail Blekher - piano
Vivaldi; Stravinsky; Mendelssohn; Bloch
22 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Ravel, Prokofiev
Conductor - Nikolay Alexeev
Prokofiev: "Romeo and Juliet", excerpts from ballet; Ravel: Mother Goose, Daphnis et Chloé, the 2nd suite
22 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Acadimea"
23 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor and soloist - Sergey Stadler
Beethoven: Violin Concerto Movement, Two Romances for Violin and Orchestra, Violin Concerto, "Die Geschöpfe des Prometheus", excerpts from ballet, Five Contredanses
23 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Festive Concert
State Russian concert orchestra
Conductor - Vladimir Popov
24 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mendelssohn
Conductor - Vladimir Altschuler
Anna Laukhina - violin
Inga Dzektser - piano
Mendelssohn: Overture to "Ruy Blas", Concerto for Violin, Piano and Strings, Symphony No 3 "Scottish"
24 February, Friday 7:09 pm
Small Hall
Liubov Rudova & her students
Piano Evening
Guilmant: Two parts from Sonata No 5 in c minor op. 80; Ekimov
25 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Lucas Debarge (France)
Piano Recital
Schubert: Sonata in a minor, Sonata in A major; Szymanowski: Sonata No 2; Prokofiev: Sonata No 3
25 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Guile & Love
"Signum"
Petr Gaydukov - artistic director
Irina Vasilieva - soprano
Nadezhda Serdyuk - mezzo-soprano
Dmitry Demidchik - tenor
Alexander Nikitin - baritone
Andrey Maksimov - baritone
Laura Meenen - soprano
Stepanida Shevchenko - soprano
Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano
Leonty Saliensky - tenor
Grigory Zhuchkovsky - baritone
Irina Sharapova - presenter
Anna Kurganova - piano
Semen Zaborin - piano
Yulia Sydygbaeva - piano
Alexander Larionov - piano
Elena Gurina - piano
Elena Melnikova - piano
Elizaveta Slavina - director
Ksenia Felyauer - director
Dina Orlova - director
Artem Volkhovsky - director
Anton Kuznetsov - director
Cherubini; Verdi; Leoncavallo; Puccini; Saont-Sa¸ns; Prokofiev; Slonimsky
26 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Arturo Sandoval (Cuba)
Jazz Recital
26 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Jazz-firework
"Cantilena" Chamber Choir
Litseist Ensemble
Evgeny Burulyov - director
"Vokrug royalya" Children Musical Theatre
Liubov Borukhzon - artistic director
Yulia Minkina - presenter
26 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Claudio Monteverdi and His Time
Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director and soloist (violin)
Victoria Evtodieva - mezzo-soprano
Alexey Chuvashov - baritone
Maria Shulyakovskaya - soprano
Monteverdi; Fontana; Caccini; Marini; Castello
28 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven. Piano Concerto No 3
Sibelius. Symphony No 2
Conductor - Gintaras Rinkevičius (Lithuania)
Peter Laul - piano
28 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
Yulia Simonova - soprano
Maria Provotorova - piano
Andrey Prokazin - violin
Ivan Sendetsky - cello
Ippolitov-Ivanov; Tchaikovsky; Taneev; Arensky
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»