What's on
Repertoire
January 2017
www.philharmonia.spb.ru
01 January, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Evgenia Smolyaninova
New Year Concert
02 January, Monday 7:00 pm
Grand Hall
Sergey Zhilin and "Fonograf Jazz Band"
03 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Piazzolla. "Libertango"
Grad Quartet
Giampaolo Bandini - guitar (Italy)
Cesare Chiachiaretta - bandoneon (Italy)
03 January, Tuesday 12:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
03 January, Tuesday 3:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
03 January, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Johann Strauss
Olympic Brass Orchestra
Alexei Stepanov - artistic director
Conductor - Alexander Golikov
Elena Stepanova
04 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
04 January, Wednesday 12:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
04 January, Wednesday 3:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
04 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Chopin
05 January, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Conductor - Christian Knapp
05 January, Thursday 12:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
05 January, Thursday 3:00 pm
Small Hall
"The Wonderful Adventures of Nils"
Children's New Year party
05 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Ballet Music"
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: Excerpts from "Swan Lake", Fragments from The Nutcracker, Serenade for string orchestra
06 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No 1 "Winter Daydreams"
Conductor - Pavel Bubelnikov
Andrey Baranov - violin
Rimsky-Korsakov: Polonaise from The Night Before Christmas; Glazunov: Violin Concerto; Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams"
06 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Music for Harp
Irina Donskaya - harp
Maria Fedotova - flute
Kordon; Saint-Sa¸ns; Mosolov; Matveev; Slonimsky; Tishchenko; Hook; Loeillet; Krumgold; Melartin
07 January, Saturday 3:00 pm
Grand Hall
Christmas Concert
Children's choir of TV and radio of St.Petersburg
Stanislav Gribkov - artistic director
Igor Gribkov - choirmaster
Ensemble of the St. Petersburg Symphony Orchestra
Bach; Pergolesi; Purcell; Durante; ABBA; Beatles; Christmas songs
07 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Overtures, Waltzes, Polkas, Marches
Conductor - Vladimir Altschuler
Offenbach; J.Straus I; J.Straus II; E.Straus; Waldteufel; Suppé; Ivanovici
07 January, Saturday 3:00 pm
Small Hall
New Year's Concert
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Sergey Yefaev
Anna Petrova - soprano
Alexei Koptev - viola
Evgenii Kogan - cello
Artem Chirkov - double-bass
Stanislav Efaev - double-bass
Alexander Kiskachi - flute
Boris Nikonov - marimba
Dmitry Golovnin - tenor
Konstantin Basok - violin
Alexander Tyan - flute
Natalia Zavyalova - presenter
Mozart; Strauss; Vivaldi; Tchaikovsky; Mercadante; Sarasate; Verdi; Lyadov; Lehár; Rosauro
07 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Vivaldi-Jazz
Russian Early Music Ensemble
Jazz Trio
Andrey Kondakov - piano
Vladimir Volkov - double bass
Vyacheslav Gayvoronsky
Vladimir Shulyakovsky - artistic director and soloist (violin)
Victoria Evtodieva - soprano
Alexander Kiskachi - flute
Vivaldi
08 January, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Overtures, Waltzes, Polkas, Marches
Conductor - Vladimir Altschuler
Natalia Entelis - presenter
Offenbach; J.Straus I; J.Straus II; E.Straus; Waldteufel; Suppé; Ivanovici
08 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Violin Concerto
Symphony No 1 "Winter Daydreams"
Conductor - Pavel Bubelnikov
Andrey Baranov - violin
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, Violin Concerto, Symphony No 1 "Winter Daydreams"
08 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year's Concert
Symphony Orchestra of the St. Petersburg State Conservatory
Artistic director and conductor - Alexei Vasiliev
J.-S. Bach; Vivaldi; Haydn; Mozart; Strauss
08 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Lev Klychkov
Violin Recital
Mozart; Beethoven; Prokofiev; Stravinsky
09 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Franz Schubert
Olga Kondina - soprano
Anna Shakina - piano
Ilia Kozlov - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Oleg Kirillov - double-bass
11 January, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev Russian State Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Vassily Svyatkin - baritone
Gounod; J. Strauss II; Falvo; Glinka; Sheremetev; Borodin; Mussorgsky; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff
11 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Olesya Petrova
Vocal Recital
Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Arensky; Medtner; Sviridov; Gavrilin
12 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Mozart
M. Estrin Chamber Orchestra
Dmitrii Koriavko - violin
Marina Vorozhtsova - flute
Olga Viland - flute
Georgii Dolgov - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Natalia Sechkareva - flute
Mariia Avvakumova - flute
Lev Klychkov - violin
Pavel Sokolov - oboe
Andres Izmaylov - harp
Andrei Kuniavskii - bassoon
Renat Rakov - clarinet
Dmitrii Kosolapov - viola
Taras Trepel - cello
Iurii Novichenkov - oboe
Ilia Goriachev - French horn
13 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
«MarimbaMix» Ensemble
MarimbaMix Orchestra
Alexander Smirnov - marimba
Stanislav Grigorenko - artistic director
Dmitry Sverbikhin
Timur Fyodorov - percussion
Ivan Chernobaev - bells
Nikolai Ryzhov
Alexei Chizhik - vibraphone
Tchaikovsky; Vivaldi; Bach-Gounod; J.Strauss; Pachelbel; Mancini; Mayfield; Sviridov; Mokrousov; Petrov; Gladkov; Zatsepin; Tariverdiev
13 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
"Old & New"
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Esse-Quintet
Rozhdestvo Ensemble
Artistic director and conductor - Olga Stupneva
14 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Yuri Temirkanov
Khachaturian : "Spartacus" & "Gayane", Excerpts from music ballets; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Ravel: Daphnis et Chloé, the 2nd suite
14 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Vinitsky
Golden Jazz Music
Vinitsky; Rodgers; Jobim; Dunaevsky; Gershwin; Zawinul; Ellington; Youmans; Carmichael; Porter; Pass; Joplin; Wood; Secunda
15 January, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"Lion King", music for film
Saint-Sa¸ns. Le carnaval des animaux
Conductor - Evgeny Khokhlov
Ilia Papoian - piano
Alexandr Bolotin - piano
Nikolay Burov
Saint-Sa¸ns: Le carnaval des animaux; E.John: "Lion King", music for animated film; Churchill, Plumb: "Bambi", music for animated film
15 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Russian Symphonic Miniatures
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Sergey Roldugin - cello
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Glazunov: Concert Waltz No 1; Borodin: Polovtsian Dances; Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme, Italian Capriccio
15 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year Concert
"Old Horned Sheep"
Vladimir Molodtsov
"Triskal" Irish Dance School
Irina Ponomareva
"NarTsy" Folk Dance Studio
Anastasia Belaya
Elena Popova - presenter
16 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Andrey Gugnin
Piano Recital
Nikita Andreyev - violin
Desyatnikov
17 January, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Elena Dyakova
Anniversary Concerto
Ilia Kozlov - violin
Maria Pitirimova - violin
Dmitrii Petrov - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Ivan Sendetsky - cello
Nataliia Sokolova - violin
19 January, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Boris Berezovsky
Recital
Beethoven: Sonata No 29 "Hammerklavier"; Chopin: Four Impromptus; Scriabin: Seven Etudes
20 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Gulda, Bernstein, Mancini
Conductor - Alexey Nyaga
Denis Shapovalov - cello
Alexander Malich - presenter
Gulda: Cello Concerto; Bernstein: Symphony Dances from "West Side Story"; Mancini-Newman-Tiomkin-Hatzidakis-Arlen-Young: "Academy Award Medley"
20 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Masterpieces of Gramophone Music
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Jazz Trio
Daniil Sedyshev
Mikhail Delazary - percussion
Ekaterina Tses
Artistic director and conductor - Valentin Lyashchenko
Ekaterina Tses - piano
Sergey Karpov - saxophone
Shostakovich; Alarkon; Tsfasman; Khalilov; Bynes; Gade; Velazquez; Joyce; Rodriguez; Tierney; Volkov
21 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Mikhail Gantvarg and Soloists of St.Petersburg
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Handel: Concerto grosso ¹ 9; Shostakovich: Chamber Symphony; Mozart: Adagio for Strings; Vivaldi: Concertos N 2, 6, 8, 11, 12 for Violin and Strings from "L'Estro Armonico"
21 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Maria Litke
Vocal Recital
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Tchaikovsky; Rachmaninoff
22 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
"Bach and German Organ Music"
Reinhard Seeliger - organ (Germany)
Bach; Mendelssohn; Reger; Franck; Gigout; Messiaen
24 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
To the International Holocaust Remembrance Day
Conductor - Vladimir Altschuler
Polina Osetinskaya - piano
Julian Milkis - clarinet
Alexander Kulitsky - violin
Chulpan Khamatova - narrator
Valery Galendeev
Gleb Filshtinsky
Kancheli: "Night Pray" for Clarinet, Strings and Tape; Wieniawski: "Legende" for Violin and Strings; Shostakovich: Symphony No.9; Marija Rolnikaitė: Excerpts from "Children's War Book"; Tchaikovsky: "Children's album", excerpts
24 January, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"Romeo & Juliette"
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Stanislav Gorkovenko
Conductor - Igor Ponomarenko
Tchaikovsky; Gounod; Prokofiev; Rota
25 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Divertissement on Austrian-Hungarian Themes
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Mozart; Schnittke; Bartok
26 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Mariinsky Theatre Soloists
27 January, Friday 7:00 pm
Grand Hall
In Memory of The Siege of Leningrad
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Mikhail Gantvarg - artistic director and soloist (violin)
Handel: Concerto grosso ¹ 9; Shostakovich: Chamber Symphony; Mozart: Adagio for Strings; Vivaldi: Concertos N 2, 6, 8, 11, 12 for Violin and Strings from "L'Estro Armonico"
28 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Dvořák, Smetana, Brahms, Bartók
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Pavel Bubelnikov
Mikhail Yakovlev - violin
Bartók: Romanian Folk Dances; Dvořák: Violin Concerto; Smetana: "Vltava" and "From Bohemia's woods and fields" from "My homeland"; Brahms: Three Hungarian Dances
28 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Jazz Evening
"Jazz-Caprice" Ensemble
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Marina Rybakova - piano
Olga Okhromenko
Vadim Mikhailov
Alexey Shikhov - drums
Eleonora Rybakova - presenter
J.-S. Bach; Mozart; Paganini; Tchaikovsky; Tsfasman
29 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Musical Pictures and Tales
Conductor - Alexander Dmitriev
Aleksandr Shustin - violin
Nikolai Mazhara - piano
Lyadov: "The Enchanted Lake"; de Falla: Nights in the Gardens of Spain; Rimsky-Korsakov: Scheherazade
29 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Musical Instruments of Symphony Orchestra
Symphony Orchestra of the St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School
Artistic director and conductor - Arkady Steinlucht
Yulia Minkina - presenter
29 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Evgeny Izotov
Piano Recital
Mozart; Chopin; Schubert
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»