What's on
Repertoire
January 2015
www.philharmonia.spb.ru
01 January, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
New Year
Jazz Evening
David Goloschekin and his Ensemble
02 January, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Jazz Evening
Sergey Zhilin and Fonograf Jazz Band
02 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
New Year's Concert
Italian Whim
Kaprizs Quartet
Yulia Fominskikh - domra alto
Naralia Shurova - small domra
Dmitry Antonov - balalaika prima
ladimir Fominskikh - balalaika bass
Vadim Solovyov - bass
Verdi
03 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Hollywood in New Year's St. Petersburg
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Zimmer: Gladiator, Pirates of the Caribbean; Williams: Indiana Jones, Schindler's List; Horner: Titanic, Braveheart; Shore: The Lord of the Ring; Silvestri: Forrest Gump
03 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
New Year Concert
"Melody" Quartet
"Melody" Quartet
Ksenia Bulychyova
Tatiana Sukhenko
Elena Petukhova
Svetlana Kotova
J.-S. Bach; Vivaldi; Haydn; Mozart; Boccherini; Dvořák; Saint-Sa¸ns; Delibes; Bizet; Puccini; Tchaikovsky; Kreisler; J. Strauss II; Khachaturian ; Gershwin; Joplin; Sviridov; Petrov; Minkov; Piazzolla
04 January, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Family of Strauss
Waltzes, Polkas, Marches
Conductor - Vladimir Altschuler
Natalia Entelis - presenter
04 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Pavel Egorov
Recital
Haydn; Beethoven; Schumann; Chopin; Döhler
04 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
New Year Concert
Kapriz-Quartet
Kaprizs Quartet
Yulia Fominskikh - domra alto
Naralia Shurova - small domra
Dmitry Antonov - balalaika prima
ladimir Fominskikh - balalaika bass
Piazzolla; Gardel; Gershwin
05 January, Monday 8:00 pm
Grand Hall
St. Petersburg Camerata Orchestra
Orchestra “St.Petersburg Camerata”
Conductor - Fabio Mastrangelo
Olesia Tertychnaia - flute
Giampiero Sobrino - clarinet (Italy)
Regina Rustamova - mezzo-soprano
Rossini; Bellini; Gounod; Bizet
05 January, Monday 3:00 pm
Small Hall
New Year Concert
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Conductor - Sergey Yefaev
Svetlana Moskalenko - soprano
Vadim Messerman - cello
Alexander Galitsky - presenter
Olga Konovalova - soprano
Anton Andreev - bass
Polina Groshikova - violin
Daria Kalyuzhnaya - cello
Anna Schyulkina - flute
Mozart; J. Strauss II; Tchaikovsky; Glinka; Bizet; Massenet; Gounod; Sibelius; Villa-Lobos
05 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Anna Laukhina
Virtuosos of bow
Andrei Ivanovitch - piano
06 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Thomas Sanderling
Soloist - Alexander Ghindin
Mozart: Piano Concerto No 21; Bruckner: Symphony No 3
06 January, Tuesday 3:00 pm
Small Hall
New Year Folk Concert
Korela
Ilya Dobrokhotov
Sergey Khachatryan
Roman Stanskov
CELTIC CITY EXPERIENCE
Elena Kaskevich
Alexei Skosyrev
Joel Kenney
(USA)
Vadim Vaynshteyn
Elena Vedayko
Elena Popova - presenter
07 January, Wednesday 3:00 pm
Grand Hall
Symphony Miniatures
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
07 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Dang Thai Son
Recital
Chopin: Nocturne op. 55 No 2, Nocturne op. 37 No 1, Nocturne No 13, op. 48 No 1; Schumann: Davidsbündlertänze op. 6; Ravel: Valses nobles et sentimentales, Sonatine, Jeux d'eau, La valse
07 January, Wednesday 3:00 pm
Small Hall
New Year Concert
Rimsky-Korsakov St. Petersburg state College mixed choir
Nikolai Romanov - artistic director
07 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Music without borders
Esse-Quintet
Kirill Yevseev - balalaika-prima
Dmitry Gogolev - domra
Daria Chernykh - balalaika
Ksenia Evseeva - accordion
Mikhai Krylov - accordion
08 January, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Larisa Golubkina
Recital
08 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Christmastime-2015
Artistic director and conductor - Valentina Kopylova-Panchenko
Gennadiy Bezzubenkov - bass
Arina Gorlova - mezzo-soprano
Nikolai Yemtsov - tenor
Tchaikovsky; Rachmaninoff; Arkhangelsky; Rimsky-Korsakov; Chesnokov
09 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky & Schumann
Conductor - Alexander Titov
Dang Thai Son - piano (Canada)
Schumann: Manfred, Overture, Piano Concerto; Tchaikovsky: Manfred Symphony
09 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Christmas Evening
Ave Maria
Natalia Krivyonok - mezzo-soprano
Anton Andreev - cello
Alexei Popov - viola
Mikhail Blekher - piano
Schubert; Caccini; Bach-Gounod; Tosti; Bellini; Rachmaninoff; Rossini; Saint-Sa¸ns
10 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Tatiana Vassilieva
Recital
10 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Olga Rybaltchenko
Recital
Chamber Orchestra
Dmitrii Koriavko - violin
Bach; Mozart; Vivaldi
11 January, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Vivaldi. "Four Seasons"
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Nikolay Burov - narrator
Alexandr Zolotarev - violin
Irina Stepanova - presenter
Soloist will be announced
11 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Andrei Anikhanov
Anniversary Concert
Petersburg Chamber Choir
Nikolai Kornev - artistic director and conducor
Stravinsky Quartet
St. Petersburg Boys Choir
Vadim Pchyolkin
Olga Kondina - soprano
Natalia Kraevsky - soprano
Yulia Gertseva - mezzo-soprano
Olga Vorobyova - mezzo-soprano
Dmitry Karpov - tenor
Vladimir Vaneev - bass-baritone
Ekaterina Murina - piano
Vladimir Mischouk - piano
Igor Vorobyov - piano
Sergey Slovachevsky - cello
12 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven
All Piano Sonatas Concert Series
Peter Laul - piano
Beethoven: Sonatas NN 1, 6, 18, 24, 25
13 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Music from the "Pirates of the Carribean"
Wagner, Britten, Ravel, Mendelssohn
Rimsky-Korsakov State Musical College Female choir
Conductor - Anatoly Rybalko
Petr Zakharov - baritone
Alexander Malich - presenter
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt; Wagner: Overture to Der fliegende Holländer; Britten: Storm, Interlude from "Peter Grimes"; Ravel: Une barque sur l'océan; Dunaevsky: Overture to "The Children of Captain Grant"; Petrov: Music from "Amphibian Man"; Badelt - Zimmer: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Zatsepin, Ptichkin: Music from films
13 January, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Daniil Shtoda
Vocal Evening
Concert No 9 Season Ticket No 3
«Vocal Evenings»
Glinka: Romances
14 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Ballet Divertissement
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Petrov; Stravinky; Piazzolla
16 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Russian Concert Orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Vladimir Samsonov - baritone
17 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolai Alexeev
Soloist - Eliso Virsaladze
Beethoven: Piano Concerto No 4; Shostakovich: Symphony No 4
17 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Valeria Stenkina
Recital
Valeria Stenkina - soprano
Oleg Vainstein - piano
Schubert; Granados; Gershwin
18 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovksy
Soloist - Andrey Baranov
Conductor - Andrei Anikhanov
Tchaikovsky: Four pieces for violin and orchestra: Reflection, Scherzo, Melody, Valse-Scherzo; Kalinnikov: Symphony No.1; Tchaikovsky: Italian Capriccio
18 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
"Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Oleg Vainstein - piano
Grieg
19 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Eliso Virsaladze & Oistrakh Quartet
David Oistrakh Quartet
Andrey Baranov - violin
Rodion Petrov - violin
Fedor Belugin - viola
Alexei Zhilin - cello
Elisso Virsaladze - piano
Brahms; Shostakovich
21 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Konstantin Raykin
Recital
21 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Maria Lyudko, Dmitri Ribero
Vocal Evening
22 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vladimir Belomestnykh
Recital
Chopin
23 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Yuri Temirkanov
Tchaikovsky. Symphony No 6
Conductor - Yuri Temirkanov
Xavier de Maistre - harp (France)
Glière: Harp Concerto; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique", Francesca da Rimini
23 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Glinka String Quartet
Glinka String Quartet
Stepan Yakovich - violin
Lev Serov - viola
Vladislav Bezrukov - violin
Oleg Smirnov - cello
Tchaikovsky; Beethoven; Mendelssohn
24 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Schumann. Symphony No 3 "Rhenish"
Bruch, Schreker, Khrushcheva
Conductor - Mikhail Agrest (USA)
Dmitry Smirnov - violin (laureate of Yuri Temirkanov's Award)
Elena Igotti - soprano
Schumann: Symphony No 3 "Rhenish"; Bruch: Scottish Fantasy for Violin and Orchestra; Schreker: Ein Tanzspiel; Khrushcheva: Beauty, 3 songs for female voice and orchestra
25 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Arno Hartmann
Organ Recital
J.-S. Bach; Saint-Sa¸ns; Franck
25 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Wind Instrument
Ensemble of French Horns
Genrikh Avik
Litseist Ensemble
Evgeny Burulyov - director
Marina Novikova
Wind Quintet
Alexander Tokarev - trumpete
Mai Igata - piano (Japan)
Evgeny Gashkov
25 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Evgeny Izotov
Piano Recital
Chopin; Rachmaninoff
26 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Dedicated to the Victory in the Second World War and Lifting the Siege of Leningrad
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Albert Zhalilov - bass-baritone
Ivan Ponomaryov - tenor
Elena Gazaeva - mezzo-soprano
27 January, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
In honour of Holocaust Memorial Day and the 70th anniversary of the Liberation of Auschwitz
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Sergey Roldugin - cello
Shostakovich; Bruch; Krása; Tchaikovsky
28 January, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Gavrilin; Pleshak
29 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Henry Purcell
To the 335th anniversary of composer
Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Victoria Evtodieva - soprano
30 January, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Dmitry Bykov
Recital
30 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Gantvarg
Virtuosos of bow
Inga Dzektser - piano
Beethoven; Ravel; Mozart; Schumann; Debussy
31 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff, Bernstein, Tchaikovsky
Karelia State Philharmonic Orchestra
Conductor - Anatoly Rybalko
Alexander Trostyansky - violin
Rachmaninoff: Capriccio on Gypsy Themes; Bernstein: Serenade for Violin and Orchestra; Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams"
31 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Operetta is my love
"Bis-Quit" Chamber Orchestra
Katarzyna Mackiewicz - soprano (Poland)
Alexander Trofimov - tenor
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»